Systémové upozornění
Hlavní informace
blade-runner-2049-odhaluje-bolestnou-pravdu-o-lasce

Během pětatřiceti let, které uplynuly od premiéry sci-fi filmu Blade Runner, se svět zlehka přiblížil jeho (tehdy) futuristické vizi. Rozhodně se mu ji podařilo „odhadnout“ lépe než desítkám jiných, často i výrazných snímků stejného žánru, a proto si dodnes uchovává svou životnost. Děj filmu, který se odehrával v roce 2019, nabízel kulisy, do nichž se proměňuje architektura některých současných měst jako Tokio, Hongkong, Bangkok nebo Kuala Lumpur, kde mrakodrapy třímají obří pohyblivé reklamy. Blade Runner však nevypovídal jen o tom, že se západní svět poasijští, ale pomocí výpravy, kostýmů, rekvizit i různorodých jazyků používaných v dialozích vytvářel spíše vizi globalizovaného multikulturalismu, nového Babylonu, antiutopie, v níž vládu nad světem převzaly korporace a politici, jimž policisté spíše slouží.

Smíšení mnoha civilizačních a dobových znaků, kvůli nimž byl snímek zároveň předjímáním budoucnosti s létajícími auty i ohlížením se zpět do minulosti, kdy detektivové chodí v dlouhých pláštích, vytvářelo základní pole pro kladení otázek: Co nás činí lidskými a jedinečnými? Jak dokážeme odlišit skutečné od umělého, autentické od napodobeniny, přírodu od technologie, dobro od zla? Vše se tu zdá být dvojznačné.

 Hlavní hrdina Rick Deckard, který má lovit rebelující uprchlé replikanty (téměř nerozeznatelné kopie lidí, tedy žádné kovové roboty nebo kyborgy s umělými součástkami), je kladná, nebo záporná postava? Je v pořádku, když se muž zrozený z mateřského lůna zamiluje do replikantky vyrobené nadnárodní korporací? A je hlavní hrdina vůbec člověk, nebo také replikant?

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

# Jonáš 2017-10-09 19:44
Mimo postřehů zmiňovaných v recenzi bych si dovolil přidat jednu věc, která mě zaujala. Závěrečný souboj (zejména jeho rozuzlení) mě překvapil přímočarostí a brutalitou, která vynikne o tom více, že hlavní antagonistka je žena-replikantka. Dle mého se jedná o další ilustraci toho, jak se tento film vymyká běžné hollywodské produkci.
Odpovědět
# Martin 2017-10-14 16:55
SPOILER
Pořád mi vrtalo hlavou, do jaké míry jsou "city" Joi skutečné, respektive nad rámec jejího programu. Což (vzhldem k postřehům recenzi) mě vede k otázce, jestli jejich vztah ve své "náhražkovitosti" není vlastně upřímný. Máme tu tvora, který nemá emoce a umělou inteligenci naprogramovanou na režim: Anything you want, you got it.
Anything you need, you got it. Anything at all, you got it. Že vlastně nic jako láska není. A toto uvědomení vedlo K k sebevražedné misi (od začátku toho náletu počítá s tím, že umře). Poslední správná věc ve světě cynismu a nihilismu.
Odpovědět
# Jirka 2018-01-16 12:08
Přijde mi, že jejich vztah je opravdový, ne náhražkový, protože v něm jsou (opravdové) emoce. Respektive kdo určuje, jaké emoce jsou opravdové a jaké virtuální? My lidi jsme materiální fetišisti a zakládáme si na těle a fyzickém spojení, jako by to bylo vodítko opravdovosti. Stejně tak, její emoce nejsou naprogramované o nic více, než emoce lidí, pomocí genů, zkušeností, hormonů. Je to, co zažíváme ve snu, emoce, které zažíváme, opravdové? I lidi řeší, zda mohou cítit a jednat nad rámec svého programu.
Odpovědět
# Ondrej Capek 2017-10-19 08:37
Vlastně jediná scéna, co vadila, bylo blbě / konvenčně zahrané "Již zhůru psanci této země" aneb revoluce bude. Myslím, že kouzlo Blade Runnera (a prací P. K. Dicka obecně) spočívá ve zvláštní křehkosti a intimitě situace, která se na rozdíl od Matrixu nedá vyřešit nějakou "jednoduchou" politickou akcí.
Odpovědět
# MashaJaips 2017-12-13 16:36
Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.
Odpovědět


Facebook komentáře