Systémové upozornění
Hlavní informace
co-se-urodilo-ve-varech

Letošní karlovarský festival nabídl opět nespočet filmů; na některé jsem se těšil a stály za to, některé dost překvapily a jiné zase zklamaly. V tomto článku proto shrnu hodnocení toho, co jsem měl možnost vidět.

Top 6 – co mě oslovilo


1. Na cestě

Nezbedný malý synek, postarší otec se zasádrovanou nohou, přísná ustaraná matka a starší uťápnutý syn chystající se emigrovat jedou v půjčeném autě k hranici za neznámými převaděči. Íránský zázrak, kde pod kapotou rodinné situační komedie burácí velmi palčivé drama o rodinném loučení se a rozkolu, neskutečně dobře zahrané a zinscenované, na malé ploše a přitom na dlouhé trase vyprahlou krajinou.

2. Quo Vadis, Aida?

Překladatelka pro OSN se v době etnických čistek ve Srebrenici pokouší ochránit svou rodinu. Sofiinu volbu za ni však učiní někdo jiný. Bez explicitního zobrazení násilí, ale napínavé, drásavé a vysilující, film v ustavičném poklusu a nejistotě, o selhání Západu, bodrém balkánském machismu a ženském údělu všechno přežít.

3. Olga

Náctiletá ukrajinská gymnastka na soustředění ve Švýcarsku váhá, jestli se vrátit domů, kde probíhá revoluce na Majdanu a její matka novinářka je v centru dění. Vynikající sportovní drama, jež fyzicky skutečně bolí, a velmi dobré politické drama vypovídající o zmatku v duši. Totální autentičnost daná přepečlivými rešeršemi a využitím nehereček. Na režijního debutanta nevídaný výkon.

olga

4. Drajv Maj Kár

Asijská polyglotická divadelní zkouška ruské klasiky Strýček Vána podle knihy Harukiho Murakamiho, hraná s absolutní odosobněností. Ona cílená bezvýraznost stojí v kontrastu k bohatosti osudů a idejí ve hře i ve vztazích mezi herci a režisérem, jemuž je odebrána možnost řídit vlastní auto a musí vzít zavděk mladou řidičkou.

5. Putney Swope

Zapomenutá černobílá klasika Roberta Downeyho sr. ze 60. let, naprostá žánrová a formální anarchie. Satira na reklamní průmysl, kdy se v reklamní agentuře omylem stane šéfem černoch a začne se chovat hůř než běloši – výsměch všemu a na všechny strany, South Park by se mohl učit. Báječně bláznivá kamera, střih a soundtrack.

6. Ali a Ava

Korpulentní irská učitelka a vyhublý pákistánský všeuměl se nepravděpodobně dávají dohromady. Něco mezi sociálním dramatem a romantickou komedií, kde se na sebe hrdinové z různých kultur musí vyladit přes odlišné hudební žánry, doslova se naučit poslouchat druhého a něco jiného.

165591020 24e5a7


Co se nepovedlo

Ale zažil jsem i poměrně hodně zklamání.

Atlas ptáků 

Ředitel firmy dostává infarkt a rozjíždí se rodinný boj o nástupnictví. Velký krok pro Miroslava Donutila, ale malý pro lidstvo. Banální story o internetovém podvodu špikovaná rádoby sofistikovanými efekty. Film tvářící se, že má tajemství, ale publikum je v něm o několik kroků napřed.

Zpráva o záchraně mrtvého

Devadesát minut opakování manter matky a syna v nemocnici u lůžka otce v kómatu. Václav Kadrnka ve svém pokusu o čistý, bressonovsky absolutně nedivadelní a neliterární film narazil na svůj strop. Nakonec je to neživotný koncept, který je zcela mimo dnešní proud slow cinema, reprezentovaný jmény jako Tsai Ming-liang nebo Apichatpong Weerasethakul, kteří ve Varech taky měli své filmy.

ZPRÁVA O ZÁCHRANĚ MRTVÉHO 2

Benedetta

Lesbická exploatace s jeptiškami v klášteře v 17. století za doby moru. Starému pardálovi a milovanému prasákovi Paulu Verhoevenovi už trochu ujíždí vlak. Pořád je to potměšilá hra se žánry a očekáváním, kdo je větší svině, ale zároveň spíš televizní inscenace než atmosférický film. Trochu podobný sešup jako u Formana a Goyových přízraků.

Vše nejlepší, Chiaro!

Jak se žije nevinným a nevědoucím dětem italských mafiánů. Po skvělém debutu Ciambra o romských dětech přichází nenápaditě snímaný, „udetailovaný“ film, jehož atmosféra nikdy neprobublá k životnosti, pouze párkrát k hypnotičnosti.


A nakonec...

Film, který by měl vidět každý na velkém plátně – Zoufalství a naděje (2017) od Paula Schradera s Ethanem Hawkem v roli kněze, co si píše deník a prochází krizí víry. Nejvíc relevantní drama o zásadních otázkách, které si musí pokládat každý, kdo žije v současném světě. Film vlastně o všem, a přitom ukázněně minimalistický.

20634 f33af9a5eb5d1c23fdfe32d60cb21f2f

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account