Systémové upozornění
Hlavní informace
cerna-lesba-terry-gilliam2

Ze všech momentálních návštěv ve Varech v mainstreamových médiích nejvíc zarezonoval Terry Gilliam, který přijel uvést svůj quijotovský film. Režisér, který si své vysněné dílo vydupal po dlouhých 29 letech ze země a dotáhl ho do zdárného konce, je miláčkem zdejšího publika. Není tu poprvé a i jeho kolegové z někdejší skupiny Monty Python Flying Circus tu bývají nadšeně vítáni. Sympatičtí, pořád mentálně svěží dědkové, kteří nás naplňují nadějí, že se dá zestárnout i bez ostudy. O samotném Muži, který zabil dona Quijota, říkám něco v udýchané videorecenzi. V tomto komentáři bych se chtěl zastavit u něčeho jiného. 

Gilliama na karlovarské tiskovce požádali o názor na výrok šéfa vývoje komediální tvorby britské veřejnoprávní BBC Shanea Allena, že dnes už by nesestavili skupinu „šesti bílých chlápků z Oxfordu, ale bylo bylo to různorodější spektrum lidí, které by reflektovalo moderní svět“. Allen to řekl v červnu a Gilliam byl ještě stále plný emocí. „Nutí mě to k pláči… Ta myšlenka, že šest bílých mužů z Oxfordu nyní nemůže dělat komediální show. Teď potřebujeme kousek tohoto, kousek tamtoho, všichni musí být reprezentováni… To je kravina. Už nechci být bílý muž, nechci být obviňovaný ze všeho špatného, co se na světě děje. Říkám teď, že jsem černošská lesba… Jmenuji se Loretta a jsem BLT, černá lesba v přechodné fázi změny pohlaví,“ prohlásil vzrušeně, ale stále s jistým vtipem.

A dodal ještě: „Všechny z naší skupiny to rozzuřilo. Komediální skupiny nemůžete jen tak shlukovat a skládat je dohromady jako chlapeckou kapelu.“ Navázal tím na výrok Johna Cleese, který na Allena reagoval už dříve na svém profilu na Twitteru: „To není fér. My jsme byli na svou dobu velmi různorodá skupina. Tři slušnáci, jedna buzna a Gilliam, který nebyl černoch, ale byl Američan. A nikdo z nás nevlastnil otroky.“

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

# Ondřej Lukáč 2018-07-10 21:17
Dlouhodobě sleduji, že se Vaše a moje názory na tuto problematiku liší, takže jsem čekal, že se ani tentokrát neshodneme, ale přesto si neodpustím komentář a možná se se mnou pustíte do diskuse. Osobně jsem totiž velký nepřítel kvót a pozitivní diskriminace. Mám za to, že "pozitivní diskriminace" je jen newspeak, kdy se snažíme hezky onálepkovat fakt, že někomu upřeme možnost se prosadit ne na základě talentu, ale barvy kůže. Mám za to, že našim cílem by mělo být úplně pustit barvu kůže ze zřetele a zaměřit se na myšlenky a talent. Většinou obhájci pozitivní diskriminace na tuto námitku odpovídají, že kvóty jsou jen mezikrokem tomuto stavu, ale já na tyhle prozatimní řešení nevěřím a dost mi to připomíná socialismus v roli mezistupně vedoucímu k vytouženému komunismu...
Odpovědět
# Ondřej Lukáč 2018-07-10 21:20
BBC nebo ČT by samozřejmě měly dávat prostor menšinám, které se komerčně neuplatní, ale znovu by mělo jít hlavně o myšlenky a kulturní směry (např. pořady věnované avantgardě nebo třeba šachovým turnajům). Nemám nic proti tomu, aby ČT pravidelně vysílala pořad o romském folklóru, ale přišlo by mi uhozené, pokud by povinně v každé redakci měl být jeden Rom a jeden homosexuál. Pokud si to zaslouží svým talentem (např. Václav Moravec), tak samozřejmě proč ne. Jako takovou menšinu vnímám i Monty Pythony (osobně je vnímám jako kultovní záležitost pro fanšmekry než masivní nebo generační záležitost, minimálně v našich končinách) a právě "vítězství" barvy kůže nad duchem vnímám jako největší riziko této kauzy.
Odpovědět
# Ondřej Lukáč 2018-07-10 21:24
Já osobně hlavně nechápu, proč Allen vůbec takový výrok vypustil. Co tím chtěl získat? Každému by bylo jasné, že to vyvolá pobouření a on to s ohleduplností slona v porcelánu vypustí. Máme tu ale opět situaci, kdy je v pořádku říct, že tu není místo pro "šest bílých chlápků", ale neumím si představit, co by vyvolal třeba stejný výrok o šesti ženách... Samozřejmě může i v politicky korektní sestavě vzniknout skvělý humor (Parks and recreation). Pokud se sejdou talentovaní tvůrci na stejné vlně, tak proč ne. Jde mi jen o to, aby stejnou šanci dostali všichni. Nechápu bod o kouření (mimochodem tuto projeci jsem rovněž navštíviil - pokud umělci v té době kouřili jako o závod, tak proč to nezaznamenat. To už je prostě součást ducha doby, podobně jako pagery nebo soudružky učitelky.
Odpovědět
# Ondřej Lukáč 2018-07-10 21:26
Dostávám se k závěru článku. Pokud se v minulém století házely klacky pod nohy černošským a dalším menšinovým umělcům, tak teď se jim zase přehnaně umetá cestička (viz. Oscary) a doplatit na to může tentokrát bílý muž, jenž ponese vinu za své přechůdce, což opět považuji za absurdně negativní. Nevím proč do toho plést, kolik toho vytvořili Gilliam a spol v posledních letech. To přece nic nemění na tom, že kdysi vznikla velmi originální show, které by dnešní vedení televize házelo klacky pod nohy kvůli barvě kůže. Buďme rádi, že to vzniklo a snad budou politicky vhodní tvůrci dělat další zajímavé pořady.
Odpovědět
# Kliment Kruglov 2018-07-12 22:18
Ondřej Lukáč: Nemyslím, že se "přehnaně umetá cesta" dřívějším outsiderům (neschovávejme to za provařený termín menšina, který už sám o sobě zní otravně), chtěl jste asi říct spíš "filmům o outsiderech" neboli menšinové tématice. V historii Oscarů nebo Zlatých glóbů se zpravidla oceňovaly dramata nebo prostě pesimistické filmy, protože jsou prostě zajímavější a působivější. Je naprosto normální, že když padla společenská tabu, objeví se víc filmů o rasismu nebo o nesnadném životě outsiderů, ať už jsou to chudí černoši v USA nebo homosexuálové. Je to něco jako když vyjde nová příchuť Coca Coly, buď si budete kupovat slazenou cukrem anebo si pro zpestření dáte Zero s citrónem. V záplavě tisíců běžných filmů jistě není nějaký kulturní šok, že se objeví deset filmů s gay postavami nebo dvacet filmů o černoších, to si snad dokáže uvědomit každý, kdo ví, že letos jdou do kin nejen Avengers.
Odpovědět
# Ondřej Lukáč 2018-07-13 14:11
Jak může být provařený termín menšina, když jen označuje holý fakt? Termín outsider se zase příliš nezamlouvá mě - dřívějšími outsidery byly třeba fanoušci komiksů a komiksové filmy. V historii Oscarů se oceňovaly hlavně velkolepé filmy s lehce uměleckým přesahem - Jih proti severu, Ben Hur, Doktor Živago, Generál Patton a naposledy Titanic. To jsou filmy, které si chodily pro sošky a které se už ale netočí. To jen tak pro pořádek. Tady jde o to, jestli úspěchy Moonlight a Uteč na Oscarech jsou dány spíše tím, že se teď zrátka objevily reagujíc na zvýšenou poptávku (viz. Černý Panter), jak píšete vy, nebo jde spíše o reakci na kauzu "bílých Oscarů" (#OscarsSoWhite) z před dvěma lety...
Odpovědět
# Kliment Kruglov 2018-07-15 21:30
Vy pořád pletete dohromady všechno možné, jen abyste z toho měl tu konspiraci a sám sobě jí potvrzoval. Dobrá paralela - pokud byly komiksové filmy dříve outsidery, znamená jejich masivní komerční úspěch, že je někdo začal "protěžovat" nebo že diváky zajímají víc? Pokud se točí víc filmy o homosexuálech, točí se protože je po nich poptávka a vydělávají nebo protože je někdo "protěžuje"?
Odpovědět
# Kliment Kruglov 2018-07-15 21:31
V historii filmů, jestli sledujete i jiné než velmi staré ročníky, se oceňovaly i "těžké" kvalitní filmy jako například Taxikář (to určitě není velkolepý film a na svou dobu byl poměrně nepříjemný) a jestli je snaha měnit trend spíš k ocenění kvalitnějších filmů, můžeme být jen rádi - jistě nechcete, aby dostal Oscara nový Avengers jako zástupce novodobého velkolepého filmu, protože je k zamyšlení, zda nevyhladit půlku vesmíru pro zlepšení životního prostředí. Pokud jste teda vůbec ty filmy, proti kterým protestujete (což má asi takovou váhu jako jestli měla vyhrát ME Francie nebo Chorvatsko) viděl, Moonlight si notně nelíbivým tématem určitě zasloužil být minimálně mezi nominovanými filmy a u Uteč je výborná ta drzá satira minimálně první poloviny filmu, jistě je snadné pochopit, proč se dostali do nominací.
Odpovědět


Facebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account