Systémové upozornění
Hlavní informace
valerian-a-tisic-zazraku

Režisér, scenárista a producent Luc Besson už má své místo v dějinách jisté. Je pravda, že umělecký vrchol má za sebou z přelomu 80. a 90. let, kdy v rychlém sledu vytvořil Podzemku, Magickou hlubinu, Brutální Nikitu, Leona, Pátý element a Johanku z Arku. Jeho filmy byly tou nejvytříbenější komercí, v níž byl často patrný psychologický přesah a zároveň hravý nadhled. Besson je dítě vyrostlé na popkultuře, které ji chce ve vlastní tvorbě povýšit na neobarokní umění.

Všeho hodně, všechno intenzivní, všechno propojené sítí odkazů na jiná díla. Jeho filmy vypadají jako oživlé komiksové sešity, kde má každý panel/záběr zvláštně vychýlenou perspektivu nebo opulentní rámování. Podstatné je, že se Besson obejde bez superhrdinů a má rád spíše nepravděpodobné, obyčejnější, i když trochu duševně vyšinuté hrdiny – hlubinné potápěče, feťačky, lolitky, mentálně opožděné „čističe“, opilecké taxikáře, středověké schizofreničky s božskými vidinami. Všichni nějak na okraji společnosti, nerozpoznaní ve své výjimečnosti.

Bessonův nejnovější počin Valerian a město tisíce planet po období značného autorského tápání či úplných vyšinutostí typu Lucy (kde Scarlett Johansson začal fungovat mozek na 100 % a divákům musel přestat fungovat tak na 1 %) představuje návrat k bezpečné a v tom nejlepším slova smyslu dětské zábavě. Být mi znovu kolem deseti let, bude pro mě Valerian nejoblíbenější film na světě. Odpustím mu, že má nelidskou délku a že se do něj nacpalo děje na dva snímky, protože dávat si „dvojité představení“ za jedny peníze je celkem fajn. Někomu může připadat divné až podezřelé, že Valerian je takovou „francouzskou“ verzí Hvězdných válek, ale to musíme hned uvést na pravou míru...

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.Facebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account