Systémové upozornění
Hlavní informace
temna-vez-jako-ochably-falicky-symbol

Stephen King měl vždycky trochu nesoudný přístup k délce svých románů. Není sice placen od slova, ale jako by byl. Pozici literární superhvězdy, pro niž neexistují běžná omezení, využívá naplno a vrcholem jeho rozepsanosti se stala osmidílná fantasy série Temná věž, inspirovaná částečně Pánem prstenů a částečně spaghetti westernem Hodný, zlý a ošklivý. King tu smíchal dohromady vážnou mytologii o vzniku a fungování univerza s mnoha propojenými světy a odlehčené pistolnické brakové čtení, přičemž v obojím nalézá nějaké základní vzorce vyprávění o boji dobra proti zlu. Poněkud rozvleklé opus magnum vyznačující se častým blouděním po poušti i dlouhými odskoky do minulosti postav ukazuje, že mnoho míst a motivů z předchozích autorových knih se odehrává v jednom časoprostoru.

I ve filmové verzi během pár minut najdeme odkazy na Osvícení, To, Christine, Cuje, Mlhu, Prokletí Salemu, Pytel kostí, Srdce v Atlantidě, Poslední boj a další, zkrátka to má být takový King v kostce. O adaptaci Temné věže se v Hollywoodu pokoušeli celých deset let a během té doby se na ní vystřídali tři režiséři: J. J. Abrams (Ztraceni, Star Trek), Ron Howard (Apollo 13, Šifra mistra Leonarda) a nakonec 44letý Dán Nikolaj Arcel (původní švédská verze Mužů, kteří nenávidí ženy a historické drama Královská aféra).

Paradoxem je, že výsledný snímek má pouhých 95 minut i s titulky, ačkoli ideálem by byla televizní minisérie v délce osmi až deseti hodin. Není divu, že zároveň vzniká i seriál, protože fanoušci nemohou být filmovou verzí uspokojeni. Naplno zde vyvstává rozdíl mezi filmovým a televizním médiem, respektive mezi požadavky na trikovou akčnost a pomalost vyprávění. Filmová Temná věž ztělesňuje od počátku neproveditelný experiment nacpat do krátké stopáže maximum děje. Nad výsledkem se dá smát i plakat, ale jediné, co dílo nedovede vyvolat, je původně zamýšlená hrůza a bázeň.

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

# Johana Chylíková 2017-08-29 08:42
Takže další filmová adaptace Kingova příběhu, která skončila fiaskem? Mě to nepřekvapuje, většina z nich není moc dobrá, bez ohledu na velikost rozpočtu. Bizarní je, že jediný skutečně skvělý film, který podle jeho románu vznikl - Kubrickovo Shining - sám King upřímně nenávidí a považuje ho za nejhorší adaptaci své práce. Naopak vyzdvihuje hollywoodský cintáky jako Shawshank Redemption nebo Green Mile; tyhle filmy jsou vlastně jenom přeložení textu do obrazu, ze kterého vypadly ty lepší kusy textu a zůstal hlavně patos - asi proto se mu to líbí - je to samožer :).
Odpovědět
# Jaroslav Vávra 2017-08-29 14:42
U mě vedou hlavně Nadaný žák v režii Bryana Singera a následně Stůj při mně a Misery nechce zemřít v režii Roba Reinera. Kubrickovo Osvícení je pak specifická záležitost.
Odpovědět
# Johana Chylíková 2017-08-30 08:27
hm... protožes nečet knihy. ty filmy jsou takové nedokonalé přenesení textu na plátno. Misery nechce zemřít a Nadaný žák jsou jedny z nejlepších Kingových knih. Když se pak jen zfilmují bez filmařské invence, je to zklamání.
Odpovědět
# Nina 2017-08-29 13:26
King síce píše dlhé knihy, ale "čtivé". Temná veža sa podľa mňa nedá objemom (a náročnosťou) porovnať s inými monumentálnymi fantasy ságami ako je Malazská kniha padlých či Jordanovo Kolo času, prípadne aj nedokončené Tróny.
a Crimson King bol preložený ako Šarlatový král? v knihách bol Karmínový král.
Odpovědět
# Horacio 2017-09-28 08:13
I have noticed that your page needs some fresh content.
Writing manually takes a lot of time, but there is
tool for this time consuming task, search for; Wrastain's tools for content

Feel free to surf to my web blog - SueX: https://Mikel2009.blogspot.com
Odpovědět
# EssaeeyBes 2018-02-02 04:20
Running late with the deadline for your work? Then we are your reliable assistant in paper help.

Get ready to ask for our assistance when you need essays, research or course works, reports, case studies, etc.
Our experts have seen it all and are ready to start working on your assignment right away. Go for it!

Get an essay: http://bit.ly/2ykp1Qw or any other homework writing help


https://is.gd/1ZI3nJ

write my sally foster wrapping paper fundraiser
pay someone do my essay hntb
buy literature essay zng
buy narrative essay eulogy
buy nursing essay vygotsky
pay someone write my paper hx magazine
buy cheap essay kpop
do check my essay grammar


http://ow.ly/GgNW30gh3qA
Odpovědět


Facebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím