Systémové upozornění
Hlavní informace
john-wick-opet-rozsiruje-zaber

Jak Švejk vysvětloval rozpoutání první světové války takto: „Zabili jste mi strejčka, tak vám dám přes držku!“ V Johnu Wickovi stačilo zabít psa a už jsou z toho tři filmy a válka se teprve rozhořívá naplno. Čtvrtý díl je nevyhnutelný a díky tržbám za první týden už i oficiálně potvrzený a oznámený. Možná nám to jednou nakyne jako Rychle a zběsile nebo Pátek třináctého.

Ostatně, kdo už zabil víc lidí? John Wick s mastnou slepičí prdelkou, nebo Jason Vorhees s brankářskou maskou? Web Horror Syndicate říká, že monstrózní Jason vyzbrojený mačetou má na svém kontě 151 mrtvolu, nicméně potřeboval na to dvanáct filmů, zatímco web Visu důkladně spočítal, že John Wick v prvním díle v obleku a lakýrkách zabil všemožnými způsoby 77 lidí a ve druhém dokonce 128 lidí, přičemž v přehledné infografice uvádí i typy smrtících zbraní od pistolí po psací tužky, procento úspěšnosti zásahů a množství „headshotů“ čili letálních průstřelů hlavy. Třetí díl poctivě analyzují právě na Visu a už teď je jasné, že počet mrtvých bude větší než u dvojky. John Wick se tak bez debat stává nejvýkonnějším filmovým zabijákem v historii kinematografie.

Domnívat se totiž, že nejbrutálnější mordýři co do počtu zabití přišli na filmové plátno už dříve, by bylo mylné, byť i jejich skóre zůstávají slušná. Schwarzenegger v Komandu zabil 81 člověka, Stallone v zatím posledním, čtvrtém Rambovi 87 lidí a Chow Yun-Fat v Hard Boiled coby inspektor Tequilla sice osobně „jenom“ 77, ale celkově tu bylo viditelně zmasakrováno 307 lidí. Dojem, že zlatá éra akčních filmů nastala v 80. a raných 90. letech, platí, pokud zvážíme, jak byl daný žánr úspěšný a jak byly placené největší hvězdy, ale nejvyšší skóre mrtvých těl na jeden film začalo narůstat až po roce 2000. Dokonce i Topper Harley v podání Charlieho Sheena ve Žhavých výstřelech 2 zabil pouze 103 lidí, a to šlo o parodii s falešným počitadlem na mrtvoly. Jak uvádí web Tvovermind, nejvýše se dostaly postavy Johna Prestona ze sci-fi Equilibrium (2002) se 118 mrtvými a Smithe z ironické akčňárny Shoot Em´Up (2007) se 141 mrtvým. Ovšem ani Christian Bale ani Clive Owen nejsou na špici. Zapomíná se totiž na sekáče Nicolase Cage, který zvládl ve válečném snímku Windtalkers od Johna Woo (autora Hard Boiled) zlikvidovat 156 protivníků.

MV5BZmZmNzU0MzEtZmUyMC00ZGRjLWJlYzUtMWMxNWZiOWZkYjM2XkEyXkFqcGdeQXVyNTc5OTMwOTQ. V1 SY1000 CR0015001000 AL

Jakmile začneme počítat celé herecké kariéry, tak je to ještě o něco složitější. Magazín Screenrant uvádí, že i příslovečný Chuck Norris je až na dvanáctém místě s ubohými 458 zabitými. Mezi hollywoodskými herci totiž jasně vede béčkový čahoun Dolph Lundgren (919 zabití, na což ale potřeboval asi 80 filmů), mezi asijskými herci kraluje Jet Li (1076 mordů včetně 123 zabití sama sebe ve filmu The One) a všechny strčí do kapsy Milla Jovovich, která hlavně díky sérii Resident Evil nasbírala přes 1292 zabití (i když není jasné, jestli se mrtví nemrtví počítají jako mrtví). Jméno Jimmy Wang-Yu nejspíše většině z vás nic neříká, nicméně od poloviny 60. let ve více než 80 filmech zabil mečem celkem 2477 lidí.

Dá se ale dojem násilnosti nebo typ akce popsat pouhou statistikou? Co vlastně John Wick znamená pro vývoj akčních filmů? Jaký je jeho vztah k Matrixu? A může představovat podobný přelom?

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.Facebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account