Systémové upozornění
Hlavní informace
kdyz-hodne-slov-nevadi

Z českých filmů se letos bezkonkurenčně nejvíc mluvilo o Nabarveném ptáčeti. Zajisté ho čekají i nějaké výroční ceny v „technicko-řemeslných“ kategoriích typu kamera, kostýmy či scénografie. Jinak panuje konsensus o dvou tragikomediích – Staříci od Martina Duška a Ondřeje Provazníka a Vlastníci od Jiřího Havelky. Kdo chce zapátrat ještě v rozvolněné kategorii dokumentů, objeví a vyzdvihne Sólo od Artemia Benkiho, Dálavu od Martina Marečka a Komunismus od Karla Vachka. Vlastně to vůbec nebyl špatný rok. Ale jestli (kromě Sóla) lze o nějakém letošním snímku opravdu říct, že to je objev ve smyslu zjevení nového talentu či nové poetiky pro zdejší prostředí, pak o konverzační vztahové komedii Karel, já a ty od režiséra, scenáristy, herce a hudebníka Bohdana Karáska.

Jednačtyřicetiletý Karásek samozřejmě není debutantem, neboť dělal amatérské filmy od poloviny 90. let a v roce 2011 a 2013 natočil dva „bytové“ středometrážní snímky Lucie a Milostné písně. Ovšem Karel, já a ty se stopáží 111 minut patří k nejdelším a nejsuverénnějším celovečerním debutům za velmi dlouhou dobu, možná za posledních dvacet třicet let. Snímek vznikal s absolutně minimálním rozpočtem po dobu šesti let, prakticky s nulovou výpravou, Karásek si film sám stříhal a zvuk nakonec mohl dodělat ve Studiu Bystrouška zadarmo.

Přesto na filmu není nic typicky amatérského, nedodělaného, laciného nebo neumětelského, jen jsou tu jinak nastavené standardy. Žádné složité jízdy kamery a orchestrování pohybu postav, nikdy moc lidí v záběru, dialogy dlouhé, za hranicí běžné výměny informací. Nevypráví se pomocí obrazů, ale obrazy a střih se podřizují toku řeči. Proč by něco takového mělo být skvělé? Vždyť jde o nejtypičtější klišé „famáckých absolvenťáků“ – kluk a holka se rozejdou, oba se hledají, trochu se zapletou do jiných vztahů…

Následující část článku je viditelná pouze pro uživatele s předplatným.

Přihlaste se prosím, nebo pro pořízení předplatného pokračujte sem.Facebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account