Systémové upozornění
Hlavní informace
03.06.2021
Glosa

Studio Warner Bros. oznámilo, že chce natočit zcela novou verzi Supermana, kde bude hrát hlavní roli černošský herec. Shání k tomu i černošského režiséra. Podobné zprávy většinou způsobují praskání žilek v internetových diskusích. Kam až to všechno zajde a proč je potřeba předělávat postavu, která vždy měla bílou barvu pleti, do jiné etnické identity? A copak černá barva pleti je zároveň zárukou režijního talentu? Kdo na to bude chodit, nepodřezává si Hollywood pod sebou větev?

Více

13.04.2021
Glosa

V úterý ráno zemřel kamarád Honza Foll, filmový publicista. Bylo mu sedmdesát let, poslední roky se trápil s rakovinou. Odebrali z něj tolik kusů orgánů, že ty poslední měsíce už byly hrozným trápením. Předloni v létě jsem se mu snažil čtrnáct dní vařit a dohlížet na jeho životosprávu po jedné z operací. Samozřejmě neposlouchal, chtěl všechno smaženější, slanější, tučnější a navrch si dát cigaretku, vždyť přece nemá rakovinu plic ani hrtanu.

Měl jeden z nejzvučnějších hlasů, co jsem kdy slyšel, málokterý školený herec by ho dokázal přehlušit. Při našem posledním telefonátu už měl hlas slabý, ani si nechtěl povídat o filmech a o knížkách, zájem o svět ho opouštěl.

Více

13.03.2021
Glosa

Média se soustředí primárně na negativní zprávy – konflikty, katastrofy, chmurné výhledy a varování. Optimistické a pozitivní příhody se přihazují jen do počtu na poslední stránky novin nebo poslední minutu televizních zpráv, aniž by přitom mohly cokoli reálně dovyvážit. Oním pomyslným „zvířátkem na konec“ se stala v posledních týdnech i jedenáctiletá romská šachistka Agáta Berková, která vyrůstala v osadě bez elektřiny a teplé vody, ale dnes poráží i solidní dospělé hráče, a dokonce remizovala se šachových velmistrem Anatolijem Karpovem.

Více

07.03.2021
Glosa

Krimiseriál Hlava Medúzy, jenž skončil minulý týden na ČT, se stal od prvního ze svých osmi dílů terčem posměchu za nesmírně hloupé scénáře. Skupina brněnských kriminalistů v čele s majorem Karin Kaplanovou v podání věčně očepicované a zakabátěné Jitky Čvančarové vyšetřováním vražd „utíná hady z hlavy mytologické Medúzy“, jak nám s okatou symbolikou naznačuje replika slavného obrazu Petera Paula Rubense, jež jim visí v kanceláři. Nejspíš už po těch osmi utnutích na Brněnsku žádné další vraždy nebudou.

Více

18.02.2021
Glosa

Působí to naprosto bizarně. Kina loni uváděla dokument o tom, jak se lidé za minulého režimu u nás vídali na filmy na pirátských videokazetách. Kvalita obrazu z videokazet byla vždy automaticky horší než kvalita obrazu z filmového pásu a každá další videokopie byla rozmazanější. Barvy a zvuk se pomalu vytrácely; šum, praskání a blikání se zvyšovalo a do toho všeho přes originální zvuk běžel amatérský rychlodabing, kdy jeden člověk monotónním hlasem podle pouhého poslechu tlumočil zkratkovitě a nepřesně dialogy všech postav. V době, kdy kvalita obrazu pokročila ze 2K na 4K a zvuk z pouhého sterea na Dolby Surround nebo Dolby Atmos, působí neuvěřitelně předpotopně koukat se na něco, co vypadá hůře než mnohé videohry z 90. let, notabene roztažené na velkém plátně. To se ale nyní změní tím, že Králové videa míří na video on demand službu Edison FilmHub Králové videa | EDISON FILMHUB.

Více

20.12.2020
Glosa

Roboti, androidi a kyborgové patří k nejoblíbenějším postavám ve sci-fi filmech, od dob Metropolis, přes Terminátora, Blade Runnera a Já, robot až po současné Ghost in the Shell nebo Ex Machina. Fiktivní příběhy se většinou nezabývají přímo technickými parametry daných entit, ale většinou slouží jako druh metafory. Co se nám tedy v průběhu historie snaží filmoví tvůrci sdělit a jaký pohled na umělé bytosti převládá? Nejen o tom je následující online přednáška.

Více

25.10.2020
Glosa

Dvoustránková rubrika časopisu Respekt Politika v nás je rámována slovy: „Každý týden klademe ty samé otázky občansky aktivním osobnostem, abychom zjistili, co z nich dělá politické lidi. Rubriku vymyslel německý týdeník Die Zeit, s jehož souhlasem tento formát rozhovoru publikujeme.“ V čísle 44/2020 přišla dost nečekaně řada i na mě.

Více

12.10.2020
Glosa

Obrazy občas mají zvláštní vliv na skutečný život. Málokde je to tak významné jako u pubického ochlupení. Pamatujete si ještě na klasický erotický snímek Poslední tango v Paříži z roku 1972? Tak impozantní porost, jaký má hlavní hrdinka v intimní oblasti, se dnes už ve filmech i v realitě prakticky nevidí.

Způsoby zobrazování či nezobrazování pubického ochlupení mají dlouhou historii. Z různých důvodů chloupky absentují nebo byly po staletí minimalizovány u klasických soch i maleb, protože ochlupení působí „vulgárně“ a „nečistě“ a právě ono mělo podle dobových představ, tak odlišných od nynějších, vzbuzovat sexuální touhy. Bez ochlupení jsou zobrazené figury nevinnější, v jistém smyslu „dětštější“ nebo „andělštější“. Andělé mají být údajně úplně bezpohlavní a děti by podle tradičního názoru neměly mít o své sexualitě ani ponětí. 

Více

04.09.2020
Glosa

Stále se vtírá otázka, jak dlouho potrvá, než budou kina převálcována VOD službami na internetu. Stejně jako nikdy nezmizela divadla a knihovny a fotografie nikdy úplně nenahradily malbu, i kina tady budou nadále s námi, jen se stanou svátečnější záležitostí. Multiplexy už nebudou hrát prim a pandemie covid-19 tento proces změny dominance jednotlivých mediálních platforem výrazně uspíší.

Více

18.07.2020
Glosa

Rozhovor s redaktorkou Janou Ustohalovou pro Deník N k tematickému číslu, kde se 35 žen odhodlalo promluvit o sexuálním obtěžování. Výňatky odpovědí byly zveřejněny v online verzi Deníku N, v tištěné verzi se nenacházejí. Na Ještě větším kritikovi vychází rozhovor v celku, se všemi otázkami i kompletním zněním odpovědí.

Více

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account