Systémové upozornění
Hlavní informace
04.09.2020
Glosa

Stále se vtírá otázka, jak dlouho potrvá, než budou kina převálcována VOD službami na internetu. Stejně jako nikdy nezmizela divadla a knihovny a fotografie nikdy úplně nenahradily malbu, i kina tady budou nadále s námi, jen se stanou svátečnější záležitostí. Multiplexy už nebudou hrát prim a pandemie covid-19 tento proces změny dominance jednotlivých mediálních platforem výrazně uspíší.

Více

18.07.2020
Glosa

Rozhovor s redaktorkou Janou Ustohalovou pro Deník N k tematickému číslu, kde se 35 žen odhodlalo promluvit o sexuálním obtěžování. Výňatky odpovědí byly zveřejněny v online verzi Deníku N, v tištěné verzi se nenacházejí. Na Ještě větším kritikovi vychází rozhovor v celku, se všemi otázkami i kompletním zněním odpovědí.

Více

18.06.2020
Glosa

Spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková mi pro článek do čtvrtečního magazínu DNES (vyšel 11. června) poslala sadu otázek týkajících se filmové kritiky. Na tomto webu pak uveřejňuji úplnou podobu odpovědí, které byly do článku zpracované v kratší podobě.

Více

10.06.2020
Glosa

Jedna z nejznámějších českých filmových značek mění majitele. Česká technologická společnost Livesport koupila od producenta a režiséra Petra Vachlera projekt Kinobox.cz. Obsah filmového portálu, jehož redakci nově povede publicista Kamil Fila, plánuje Livesport v budoucnu využít i pro svou chystanou televizi.

Více

27.05.2020
Glosa

Doteď jsem úplně nechápal kouzlo podcastů. Ne, že bych nikdy žádný neposlouchal, ale nikdy jsem nezažil pocit, že musím poslouchat dál a dál. Až doteď, než jsem slyšel krimi sérii Pohřešovaná, kterou natočil Petr Hátle. Je to dost šokující, protože jeho dosavadní tvorba stála hlavně na obrazech, takže jeho dokumenty působily spíš jako fikční díla.

Více

02.05.2020
Glosa

Oficiální YouTube kanál Národního filmového archivu právě vydal snímek Hroch z roku 1973. Toto nepopsatelné dílo napsal a režíroval Karel Steklý, jenž jinak režíroval dva díly Švejka z 50. let a potom věci jako Slasti otce vlasti nebo Svatby pana Voka. Před dvanácti lety jsem k němu vyplodil následující komentář na ČSFD.

Více

29.04.2020
Glosa

Následující rozhovor vznikl pro internetový časopis IN!, vedla ho Helena Filcíková.

Více

27.04.2020
Glosa

Následující rozhovor pro Kinobox se mnou vedl v čase karantény Lukáš Král. Jak sám uvádí v titulku, dočtete se v něm (nejen) o epidemických filmech, zvláštním smutku, vlaku myšlenek a vitamínu D3.

Více

21.04.2020
Glosa

Unikátní událost letošních Oscarů. Poprvé se stalo, že jeden film získal nominaci na nejlepší dokument a zároveň na nejlepší neanglicky mluvený film, kde jsou obvykle jen hrané snímky. Země medu si odnesla i tři ceny ze Sundance festivalu, kde porotu zaujala nejenom jako dokument, ale i díky své výjimečné kameře.

Více

17.04.2020
Glosa

Artemio Benki (21. 4. 1966 – 15. 4. 2020) se narodil v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rádio jako novinář. V osmnácti letech nastoupil do redakce časopisu L’Autre Journal, kde spolupracoval například s Marguerite Duras nebo Hervem Guibertem. V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby zde pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později tu založil úspěšnou produkční společnost Sirena Film.

Jako režisér natočil několik krátkých filmů (My Land, 1993; Ostrov na střeše, 2001 a další), podílel se na povídkových filmech Měsíční údolí (1994, producent, autor námětu, spolurežisér) a Praha očima (1999, režisér – povídka Riziko).

Více

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account