Systémové upozornění
Hlavní informace
04.12.2021
Glosa

Činoherní klub nebude dál uvádět hru Ujetá ruka (Behanding in Spokane), v níž je černošská postava, protože sám irský autor hry Martin McDonagh požaduje, aby ji i v zahraničních verzích hrál někdo, kdo je potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku. V „Činoheráku“ ji ztvárnil (mimo jiné) Ondřej Sokol se začerněným obličejem.

Více

04.10.2021
Glosa

Následující rozhovor nejen o Bondovi vznikl pro Deník.cz.

Více

20.08.2021
Glosa

V České republice se v uplynulém týdnu nestalo nic významnějšího než mezinárodní filmový festival ve Varech. Zcela vážně jde o jednu z mála akcí, díky níž o nás ví okolní svět. Vary stále fungují jako most mezi západní a východní Evropou, přinášejí nám turismus, výměnu kulturních informací i filmový byznys. Není žádná nadsázka, že se tu filmové hvězdy cítí nejpříjemněji v porovnání s jinými velkými festivalovými akcemi. Méně je otravují novináři a mají lepší kontakt s obyčejnými fanoušky. 

Více

02.08.2021
Glosa

Součástí nabídky kin bývají i obnovené premiéry starších snímků. Za takové jsme přitom donedávna považovali filmy ze zlatých 60. let nebo něco černobílého, vyloženě archivního, každopádně velmi uměleckého. Nyní jsou za formativní klasiky považovány již filmy z 90. let, které nezařadíme mezi vysoké umění. Před časem to byl třeba Terminátor 2: Soudný den (1991), což byl první akční snímek, který si pro věčné uchování pro jeho výjimečnou kulturní hodnotu vybrala i Americká národní knihovna. Nyní se můžeme po letech podívat i na jiný film s Arnoldem Schwarzeneggerem, sci-fi Total Recall z roku 1990.

Více

15.07.2021
Glosa

Hollywoodské filmy stále vydělávají většinu peněz v USA. Jednak jde o velký trh, jednak se tu platí vysoké vstupné (9,16 dolarů = 195 korun) a jednak si kina dělí s filmovými studii tržby 50:50. Je pravda, že třeba bohaté evropské země mají vstupné dražší, ale kina a domácí distributoři si nechávají peněz více. Proto jakýkoli zahraniční trh byl pro hollywoodská studia vždy jen doplňkem. 

Více

12.07.2021
Glosa

Není to úplně překvapivá zpráva, nicméně má řadu následků a skrývá se v ní více neviditelných jevů. Česká kina jsou posledních pár týdnů otevřená, ale publikum se do nich moc nehrne. Částečně panují obavy z covidu, byť nikdy nebylo potvrzeno, že by kina byla centrem nákazy. Rozmohla se rovněž lenost, protože lidé si odvykli chodit do kina, naopak si osvojili praktiku sledovat filmy na gaučích v teplácích či spodním prádle. Mnoho lidí odrazuje i povinnost mít v kině roušku, což ale kromě front u pokladen nikdo nekontroluje a je na každém, jak se v liduprázdném až maximálně poloprázdném sále zachová. Jsme tu tři rozptýlení na velké ploše – nač si zakrývat dýchací cesty, je tu třicet lidí blízko sebe – radši si roušku nechám, jen si párkrát loknu vody.

Více

09.07.2021
Glosa

Terminátor 2 je Cameronův opus. Formativní snímek, který zásadně ovlivnil nejednu generaci nejen diváků, ale i filmařů. A vedle Matrixu, Jurského parku nebo Star Wars i technologický přelom a jeden z nejzásadnějších letních fláků hollywoodské historie. Proto jsme se Moviezone rozhodl zmapovat jeho vliv, odkaz i roli v životě filmumilovných duší. Následující text je mou odpovědí na anketní otázky.

Více

03.06.2021
Glosa

Studio Warner Bros. oznámilo, že chce natočit zcela novou verzi Supermana, kde bude hrát hlavní roli černošský herec. Shání k tomu i černošského režiséra. Podobné zprávy většinou způsobují praskání žilek v internetových diskusích. Kam až to všechno zajde a proč je potřeba předělávat postavu, která vždy měla bílou barvu pleti, do jiné etnické identity? A copak černá barva pleti je zároveň zárukou režijního talentu? Kdo na to bude chodit, nepodřezává si Hollywood pod sebou větev?

Více

13.04.2021
Glosa

V úterý ráno zemřel kamarád Honza Foll, filmový publicista. Bylo mu sedmdesát let, poslední roky se trápil s rakovinou. Odebrali z něj tolik kusů orgánů, že ty poslední měsíce už byly hrozným trápením. Předloni v létě jsem se mu snažil čtrnáct dní vařit a dohlížet na jeho životosprávu po jedné z operací. Samozřejmě neposlouchal, chtěl všechno smaženější, slanější, tučnější a navrch si dát cigaretku, vždyť přece nemá rakovinu plic ani hrtanu.

Měl jeden z nejzvučnějších hlasů, co jsem kdy slyšel, málokterý školený herec by ho dokázal přehlušit. Při našem posledním telefonátu už měl hlas slabý, ani si nechtěl povídat o filmech a o knížkách, zájem o svět ho opouštěl.

Více

13.03.2021
Glosa

Média se soustředí primárně na negativní zprávy – konflikty, katastrofy, chmurné výhledy a varování. Optimistické a pozitivní příhody se přihazují jen do počtu na poslední stránky novin nebo poslední minutu televizních zpráv, aniž by přitom mohly cokoli reálně dovyvážit. Oním pomyslným „zvířátkem na konec“ se stala v posledních týdnech i jedenáctiletá romská šachistka Agáta Berková, která vyrůstala v osadě bez elektřiny a teplé vody, ale dnes poráží i solidní dospělé hráče, a dokonce remizovala se šachových velmistrem Anatolijem Karpovem.

Více

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account