Systémové upozornění
Hlavní informace
ceka-nas-konec-kin

Stále se vtírá otázka, jak dlouho potrvá, než budou kina převálcována VOD službami na internetu. Stejně jako nikdy nezmizela divadla a knihovny a fotografie nikdy úplně nenahradily malbu, i kina tady budou nadále s námi, jen se stanou svátečnější záležitostí. Multiplexy už nebudou hrát prim a pandemie covid-19 tento proces změny dominance jednotlivých mediálních platforem výrazně uspíší.

Zlomovou událostí nejspíš bude, že studio Disney uvede premiérově 4. září svůj nejnovější velkorozpočtový trhák Mulan o čínské válečnici na svojí streamovací službě Disney+. Původně se takhle spekulovalo ve studiu Warner Bros. o pokračování komiksového snímku Wonder Woman, ale nakonec se od toho ustoupilo. Mulan, jejíž náklady na natočení spolkly přes 200 milionů dolarů, bude k vidění na internetu i v kinech zároveň. Ovšem řada zemí, kde platí opatření proti koronaviru, nebude Mulan v kinech promítat. Služba Disney+ není také dostupná zdaleka ve všech zemích světa, i když už teď má přes 60 milionů předplatitelů. (Pro srovnání, hegemonický Netflix má okolo 190 milionů.) Mulan na Disney+ navíc nebude v klasickém balíčku měsíčního předplatného, ale zájemci si ji budou muset koupit zvlášť za skoro 30 dolarů, což je cena zhruba tří lístků do kina.

Vedení studia Disney tvrdí, že se bude jednat o ojedinělý případ, a zatím neexistují plány, že by se tento model distribuce měl rozšířit automaticky i na další filmy. Jenomže to majitele kin nemůže uklidnit. Nejsou to totiž těžké počty. Pokud libovolné hollywoodské studio uvede do nějakého řetězce kin jakýkoli film, kina si berou 50 % z tržeb. Pokud studio vypustí film na internet, vezme si VOD služba, která mu nepatří, většinou jen 20 %. A pokud studio vlastní svůj VOD kanál, tak mu náleží 100 % tržeb. Mulan by tedy v amerických kinech musela utržit minimálně 400 milionů dolarů, aby se zaplatila (což znamená, že by na ni muselo přijít 44 milionů diváků), zatímco na Disney+ stačí předplatné od 13 milionů diváků. Čtyřčlenná rodina tak ušetří cenu jednoho lístku a film si bude moct pustit vícekrát.

Mulan Liu Yifei

Řetězce kin jsou přitom nesmírně drahé na provoz – platí se za pronájmy, elektřinu, zaměstnance a tak dále. Kina dnes nevydělávají z prodeje vstupenek, ale velké sumy a poměry výnosů pocházejí z prodeje koly, popcornu a dalších poživatin. Největší nákupy těchto produktů pak pořizují rodiny s dětmi, které chodí společně na dětské a rodinné filmy. Jakmile si Disney, který vládne trhu jako bezkonkurenčně nejmocnější studio, řekne, že kina nepotřebuje buď vůbec, nebo jen omezeně, mají majitelé kin velký problém. Je dost pravděpodobné, že by počet kin v rychlém výhledu několika let klesl na polovinu nebo na třetinu, protože by se provoz většího množství nevyplácel. Disney se navíc rozhodl, že do konce roku 2020 neuvede do kin žádný svůj film, protože rozpočty na výrobu a hlavně kinoreklamu jsou tak velké, že se mu to při karanténním stavu nevyplatí. Odsouvá se pokračování Avatara či Hvězdných válek, studio Paramount Pictures odsouvá třeba Top Gun 2 s Tomem Cruisem.

Drsnou zprávou pro kinaře je i zpráva, že velké hvězdy jako třeba Leonardo DiCaprio podepisují smlouvy zase s jinými streamovacími společnostmi. DiCaprio tak, až mu vyprší smlouva s Paramountem, nově míří na Apple+, přičemž herec nehodlá jen hrát ve filmech, ale rovněž produkovat jiné, v nichž nevystupuje.

Je možné, že nakonec zbyde pouze pár kin, která budou vlastnit přímo hollywoodská studia a velké streamovací služby typu Netflix a Amazon Prime, a k tomu pár 3D IMAX. Nejenom počet, ale i pestrost nabídky kin se tak může výrazně zúžit. K většímu rozšíření sledování filmů na internetu pak přispěje nástup 5G sítí, jakmile se překonají technické nedostatky současné nižší kvality obrazu a jeho zasekávání. Ještě nedávno panovalo přesvědčení, že podobné změny zaberou minimálně jednu dekádu. Nyní se zdá, že proběhnou v řádu dvou tří let.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account