Systémové upozornění
Hlavní informace
muze-byt-superman-cernoch

Studio Warner Bros. oznámilo, že chce natočit zcela novou verzi Supermana, kde bude hrát hlavní roli černošský herec. Shání k tomu i černošského režiséra. Podobné zprávy většinou způsobují praskání žilek v internetových diskusích. Kam až to všechno zajde a proč je potřeba předělávat postavu, která vždy měla bílou barvu pleti, do jiné etnické identity? A copak černá barva pleti je zároveň zárukou režijního talentu? Kdo na to bude chodit, nepodřezává si Hollywood pod sebou větev?

Osobně si nemyslím, že cokoli z toho je nutné a že takový film musel či musí někdy vzniknout. Přece jenom bych ale trochu zabrousil do dějin a taky vysvětlil, proč to filmová studia dělají. Zaprvé – žádný černý Superman ještě neexistuje. Studio vypuštěním zprávy na veřejnost především sonduje nálady lidí. Je zájem velký a převáží odpor? Budou lidé v diskusích navrhovat ideálního představitele a režiséra? (Tedy nejlepší by byl nejspíš herec Michael B. Jordan a režisér Ryan Coogler, který má za sebou už Black Panthera, ale alternativ je dost.) Začněme však tím, že neexistuje žádný monopol na to, kdo má hrát jakou postavu, pokud není zcela jednoznačně historicky dáno, jakého etnika je. V dějinách kinematografie i divadla bělošští herci nespočetněkrát hráli postavy, které měli jiný etnický backround, Othellem počínaje a Čingischánem konče.

Dokonce mnohé postavy jsou v naší imaginaci zapsáni jako běloši, a přitom vypadali jinak – Ježíš byl pravděpodobně velmi snědý, spisovatel Alexander Dumas měl černošské předky. Je to spíše jen nezvyk, neboť většina biblických výjevů byla evropskými malíři vylíčena tak, aby vyhovovala zdejšímu obyvatelstvu. Superman navíc nepochází ze Země, ale z planety Krypton, a může proto vypadat naprosto jakkoli. Není to stejný případ, jako je James Bond, který je popsán jako vysoký, štíhlý a s šedýma očima (mimochodem, spisovatel Ian Flemming vycházel ze svého bratrance, herce Christophera Leeho, jenž měl zkušenosti z boje za 2. světové války.)

3104

Co je poměrně podstatné – superhrdinové obecně zastupují jak nadlidi, což sice evokuje nějakou germánskou rasu, ale zároveň mají skoro všichni nějaký silný handicap. Jsou původně buď fyzicky slabí jako Captain America, slepí jako Daredevil a chudí jako Spider-Man, nebo mají různé druhy psychických potíží či jejich tělo prochází nepříjemnou mutací, jakou zažívají nejistí teenageři (X-Men, Hulk a další). Mnozí jsou vyloženě prokletí jako Spawn, Ghost Rider nebo Venom (který působí, že má i rozštěp osobnosti). Batman trpí depresemi a posttraumatickým syndromem a Superman, alespoň v posledním filmu Muž ze železa, měl nesmírně zesílené prožívání vjemů, podobně jako mají lidé s poruchou autistického spektra, zažívající momenty smyslového přehlcení. No a pak nám mají mnozí superhrdinové dodávat odvahu a cítit se emancipovaně – na tom stojí nejsilněji asi Wonder Woman, ale prakticky každá kladná figura z akčních komiksů je tu od toho, aby nám říkala: „Můžeš pocházet odkudkoli, ale najdeš v sobě obrovskou vnitřní sílu.“ Ostatně, poslední animovaný film o Spider-Manovi, nazvaný Paralelní světy, jasně říká, že existuje mnoho paralelních dimenzí a v každé je hrdinou někdo jiný, v bazálním světě této fikce to je malý černošský kluk.

Superman také není ve všech inkarnacích úplně stejný. Ano, doposud to byl vždy brunet světlé pleti, ale neměl vždy stejný kostým, a dokonce v jedné verzi jako mimino nepřistál ve své kosmické lodi (přesněji kapsli) v USA, ale v Sovětském svazu a stal se nástrojem zdejší propagandy a přeměny světa v socialistický systém. Komiks Red Son (u nás vyšlo jako Rudá hvězda) napsal scenárista Mark Millar a dočkal se v roce 2020 i animovaného filmu. Původní Superman vznikl ve 30. letech minulého století, kdy byli černošští superhrdinové nemyslitelní. Postupně se ale v komiksech objevovali – většinou jako padouši nebo vedlejší postavy. V X-Menech je to ženská postava Storm, která umí ovládat počasí. Hodně slavný je Luke Cage, který se v roce 2016 dočkal i hraného seriálu. Velkým hitem byl trojdílný akční horor Blade (1998, 2002, 2004) s Wesleym Snipesem, jehož hlavní hrdina tmavé pleti je napůl upír a válčí s upíry. Nyní se chystá Black Adam s nejpopulárnější akční hvězdou The Rockem. A už tu byl superhrdina žijící jako homeless v akční komedii Hancock (2008) s Willem Smithem.

blade

Wikipedie těchto hrdinů uvádí přes 150, přičemž nejslavnější z nich je Black Panther, jeho filmová verze je zároveň komerčně nejúspěšnějším komiksovým filmem, v němž vystupuje jeden hlavní hrdina. Jinak Black Panther zapadá i do nejúspěšnějšího superhrdinského týmu Avengers. Je zjevné, že důvodů, proč zkusit natočit černošského Supermana, je celkem dost, stejně jako mezi černošskými režiséry a režisérkami hledat nový talent (a nikoli hledat někoho bez talentu). Nejmladšímu globálnímu publiku, které nejvíc chodí na komiksy, tyto hrátky s etnicitou nevadí, a afroamerická komunita nechce jenom své fiktivní hrdiny, ale i reálné tvůrce, k nimž se mohou upínat a snít, že budou jako oni. Určitě by ale bylo lepší vytvořit originálního černošského superhrdinu, nadělalo by to méně zlé krve.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account