Systémové upozornění
Hlavní informace
terminator

Terminátor 2 je Cameronův opus. Formativní snímek, který zásadně ovlivnil nejednu generaci nejen diváků, ale i filmařů. A vedle Matrixu, Jurského parku nebo Star Wars i technologický přelom a jeden z nejzásadnějších letních fláků hollywoodské historie. Proto jsme se Moviezone rozhodl zmapovat jeho vliv, odkaz i roli v životě filmumilovných duší. Následující text je mou odpovědí na anketní otázky.

Vzpomínáš si, kdy jsi poprvé viděl Terminátora 2 a co to s tebou udělalo?

Bylo to na videokazetě, na kterou jsme se dívali se stejně starým kamarádem, co bydlel přes ulici, někdy na podzim roku 1991. Původní film jsem znal z videokazet z konce 80. let a viděl jsem ho pak v kině v roce 1990. V časopise Cinema o druhém díle vyšel článek, že je to nejdražší film všech dob, stál 100 milionů dolarů a jsou v něm převratné počítačové triky. Morphing jsem přitom viděl už v předchozím Cameronově snímku Propast. To, co dorazilo na pirátské videokazetě, byla několikrát zkopírovaná verze natočená v americkém kině, s rychlodabingem. Kvalitu obrazu a zvuku jsme si spíš domýšleli. I tak mi to přišlo naprosto skvělé, navíc se mi líbilo, že je film méně tmavý než jednička. Nebyl tak strašidelný a stísněný, bylo v něm mnohem více prostoru. Už si ale vůbec nepamatuju, jestli mě překvapilo, že T-800 je ten hodný terminátor, netuším, jestli jsem si to někde nepřečetl dřív. Myslím, že tehdy nějak vrcholila moje obliba Arnolda Schwarzeneggera, na videokazetách jsem viděl Barbara Conana, Predátora, Rudé horko a Total Recall a v tomto pořadí šly všechny tyto filmy i do kin. Komando jsem, myslím, viděl poprvé až v kině. Všechny ty filmy šly za sebou nesmírně rychle během let 1990 a 1991, čili bylo úplně přearnoldováno. I tak jsem se snažil vidět všechno aspoň dvakrát. Na Terminátora 2 na kinoplátně jsem si musel počkat víc než čtvrt roku, mezitím jsem viděl lepší kopii na videokazetě, ale s německým dabingem, což mi nevadilo, protože příběh už jsem chápal. Řekl bych, že jsem si v té době nejspíš ani neuvědomoval, jak je ten film výjimečný a revoluční. Viděl jsem ho prostě ve špatné technické kvalitě, zatímco jsem jiné filmy viděl ve vysoké.

film 8172 medium

Je pro tebe něčím série Terminátor a zejména pak tenhle film zásadní?

S odstupem času víc než tehdy. Až později mi došlo, že Cameron je filmařsky jinde než ostatní režiséři. Fascinuje mě nejenom efektnost toho filmu, ale i účelnost každého záběru a střihu. Cameron neplýtvá atrakcemi, pečlivě je dávkuje a každou šokující věc dějově motivuje. Nikdy neexhibuje, všechno slouží příběhu, všechno, co se jednou objeví, je informace, která se zužitkuje později. Film má dokonalou konzistenci a logiku. Neřeším paradox s cestováním časem, pouze to, jak v hlavním ději všechno navazuje, dodržují se pravidla fyziky a funguje psychologická uvěřitelnost. Ten film je zároveň jednoduchý a absolutně srozumitelný a zároveň ohromně komplexní. Dívá se na svět z pohledu malého kluka i jeho mámy, a dokonce tam nějak vnáší i strojově neutrální pohled. Učí se John, Sarah i terminátor. Je to film o klukovi, kterému chybí táta i parťák. Je to film o ženě, která si navykla nikomu nevěřit. Je to film, který ještě lépe zhmotnil strach z konce světa než první díl, a myslím, že hodně přispěl k tomu, jak společnost uvažuje o jaderné energii a umělé inteligenci. Je to film o ženské emancipaci, kterou ti ani na chvíli nikdo okázale necpe, ale chápeš to intuitivně. Je to film o vzpouře proti systému, proti doktorům, co tě normalizují, i proti kapitalismu, který klidně bude vyrábět nástroje vlastní zhouby. Je to film, který ti říká, že budoucnost máme ve svých rukou, že „no fate“, které Sarah vyryje nožem do stolu, není punkově nihilistické „no future“. Sarah odmítne hrát v dystopickém filmu a rozhodne se změnit žánr. Je ochotná i zabíjet, ale nakonec zachrání lidstvo svou lidskostí a soucitem. Terminátor je trochu pozemštější Superman i dojemný E. T.
Je to prostě nejlepší hollywoodský blockbuster všech dob, téměř nonstop akční, jen s několika pauzami, napínavý, vtipný přesně tak, aby se celý neznevažoval, a na konci je dojemný, aniž by to byl kýč. Cameron je génius, který pochopil a předjímal stav technologie, takže film dodnes nepůsobí zastarale. Líbí se mi i prodloužená verze. A je to akční film, který se líbí i ženám.

james cameron slibuje ze novy terminator bude drsne erko

Zajímal by tě vznik dalšího, už sedmého Terminátora?

První dva filmy série obsahují v zásadě jen dvě tajemství. Jednak to, jak proběhl soudný den, a také jak vypadá budoucnost ovládaná stroji a jak vůbec můžou lidé vyhrát. Na jednu otázku odpovídá třetí díl, na druhý čtvrtý díl. Přitom díl od dílu je celková působnost slabší. Nejenom mizejícím tajemstvím, ale i jakousi fyzickou udržitelností. Je to už víc digitální. Necítíme tolik lidský faktor ani onu „kovovost“, všechno je příliš tekuté, rozmáchlé, rychlé. Chybí tomu cit pro míru. Není se o koho bát, mizí téma kultivace mezi různými kontrastními bytostmi. Problém je, že ten pohled do budoucnosti jsem si taky odžil s počítačovou hrou Terminator: Future Shock, která byla snad první 3D střílečkou, kde bylo možné mířit myší v třistašedesátistupňovém prostoru, Doom a spol. do té doby umožňovaly jen 180 stupňů. Čím víc se z terminátoří série stává Návrat do budoucnosti, tím míň mě zajímá. Vytváření dalších a dalších větví alternativních dějin mě nebaví. Připadá mi to spíš jako příznak nenasytnosti hollywoodského systému, který se snaží dalšími díly cosi opravovat v budoucnosti, ale jen tím kazí minulost a nahlodává kanoničnost prvních dvou filmů. Terminátoří série zvládla demonstrovat ve druhém díle přechod analogové kinematografie v tu digitální. Ukázala ji jako hrozbu, kterou zažehnala hvězda dřívější éry. Nyní se i tato hvězda a celá série staly obětí nekonečných kopií, klonování a přepisování reality do něčeho virtuálního. Necítím potřebu být toho svědkem. Plný přechod do digitální sféry zvládnul až Matrix a pak nikdo po něm.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account