Systémové upozornění
Hlavní informace
ceska-kina-otevrela-a-lide-do-nich-nechodi

Není to úplně překvapivá zpráva, nicméně má řadu následků a skrývá se v ní více neviditelných jevů. Česká kina jsou posledních pár týdnů otevřená, ale publikum se do nich moc nehrne. Částečně panují obavy z covidu, byť nikdy nebylo potvrzeno, že by kina byla centrem nákazy. Rozmohla se rovněž lenost, protože lidé si odvykli chodit do kina, naopak si osvojili praktiku sledovat filmy na gaučích v teplácích či spodním prádle. Mnoho lidí odrazuje i povinnost mít v kině roušku, což ale kromě front u pokladen nikdo nekontroluje a je na každém, jak se v liduprázdném až maximálně poloprázdném sále zachová. Jsme tu tři rozptýlení na velké ploše – nač si zakrývat dýchací cesty, je tu třicet lidí blízko sebe – radši si roušku nechám, jen si párkrát loknu vody.

godzilla vs kong 1200

A pak je tu nejpodivnější paradox – v kinech není dost filmů, které by lidi lákaly k masovým návštěvám, protože producenti se bojí prošustrovat peníze, když neprobíhá hlavní sezóna. Nicméně, jinak je v českých kinech ohromující množství filmů, které většina z nás nikdy neuvidí. Všechno, co se sušilo rok či víc, všechno, co by jindy bylo jen doplňkem velkých premiér, je nyní hlavní náplní programu. Různé dokumenty, umělecké experimenty, obnovené premiéry starých restaurovaných filmů, úplné úlety, které by možná do kin ani nikdo nedal. Mezi nimi pár předpokládaných hitů, na něž se ale moc nechodí. Katastrofická monstr mlátička King Kong versus Godzilla, disneyovka Cruella o dospívání budoucí padoušky, už devátý díl automobilové akční série Rychle a zběsile, kde se porušují zákony gravitace, opožděná sólovka superhrdinky Black Widow, která patří k Avengers, již v kině skončili před dvěma lety. Kromě Black Widow, kterou si fanoušci chválí (možná ještě víc sestru hlavní hrdinky), zaznamenaly všechny uvedené tituly smíšené ohlasy. A kdo ví, jestli by byly velkými hity i v době, kdy se lidé do kin odhodlávali častěji. Opožděně se do kin dostala i animovaná pixarovka Duše (odehrávající se v nebi) a disneyovka Raya a drak (jež se po Mulan opět odehrává v Číně), bez většího zájmu nejspíš prošumí další pixarovka Luca (odehrávající se pod mořem).

Celkově to v červnu dělá 42 premiér a v červenci 46 premiér, což je až šílené číslo, uvědomíme-li si, že za nabité bývají považovány měsíce, kdy se v kinech objeví 30 nových filmů, a některé měsíce, typicky právě letní, bývají výrazně chudší, stejně jako předvánoční sezóna v prosinci. Česko se v tomto diametrálně liší od USA, kde léto a Vánoce jsou naopak hlavní sezónou. Souvisí to s tím, že v USA není obvyklé jezdit v létě na dovolenou tak jako u nás, kdy téměř třetina národa není doma, a v předvánočním shonu více nakupujeme a nejsme zvyklí trávit tolik času spolu nebo bez výčitek odkládat děti do kinosálů. V USA se teenageři přes prázdniny zkrátka nudí. Občas sice vyrazí někam na chatu nebo kempovat, ale jak je varují skoro všechny summer holiday horory, není to moc bezpečné, tak raději zůstávají ve velkoměstech a kino je jedním z mála povyražení, co mají.

1284155 pixar disney luca poster base 16x9 653 1624001109936 1024x1024 ff 80

Při pohledu na nabídku českých kin v posledních dvou měsících vidíme možná fascinující odvahu distributorů a kinařů vyhazovat do vzduchu peníze; zároveň jde ale spíš o investici do budoucna – levné filmy v nabídce samy o sobě nejsou důležité, podstatné je udržovat povědomí, že kina vůbec existují a hrají. Jde možná i o vytváření iluze, že je všechno v pořádku, aby to nakonec v pořádku bylo. Otevřená kina jsou stejným signálem jako otevřené hotely nebo fitness centra. Je v tom kalkul i víra, impuls k definitivnímu probuzení veřejnosti, jež se probrala z prodlouženého zimního spánku a ospale mžourá, co jí to ten podivný svět venku znovu nabízí.

V tuto chvíli česká kina hrají třeba zahajovací film z francouzského festivalu v Cannes, netradiční muzikál Anette režiséra Leose Caraxe, jenž se vůbec neohlíží na divácké zvyklosti. Za normální okolností by Cannes startoval v květnu, film by měl českou předpremiéru ve Varech v červenci a do kin by se dostal na podzim. Nyní všechna „časová okna“ padla a film bylo možné sledovat online už v premiéře.

165462639 e4d2dd

Jediným českým hitem za dlouhou dobu je komedie Matky o čtyřech kamarádkách, jež jsou nebo se stávají matkami. Za první víkend na ně přišlo 50 tisíc lidí, přičemž odhad je, že divaček bylo až 90 %. Za jiných okolností by film měl klidně návštěvnost přes 100 tisíc, ale momentálně není víc možné. Není jisté, zda o velenávštěvnost nepřišel také proto, že na mužské publikum opravdu nemyslí a mužské hrdiny představuje převážně jako pasivní trouby.

Naprostým úkazem je pak komedie Mstitel režisérky Lucie Klein Svobody. Ta působí, jako by žádné publikum ani nechtěla, ale hodlala všechny jenom provokovat okázalým nonsensem. Jako hlavní pomsta působí nikoli děj filmu, ale film samotný, složený z různě svobodných, kreativních a imaginativních naschválů, jež dohromady nedávají nejen souvislý děj, ale nemají ani žádný přesah, podobenství či poselství. Sama režisérka uvedla, že film vznikl trochu natruc, když nedostala grant na vážné drama o vztahu západní kultury s islámem. Rozhodla se tedy natočit čiročiré nic a volat tím o pozornost.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account