Systémové upozornění
Hlavní informace
reportaz-z-oscaru-2017

Stenopisný záznam vzniklý během noci z neděle na pondělí.


La La Land (6) – výprava, kamera, píseň, hudba, herečka v hlavní roli, režie

Moonlight (3) – herec ve vedlejší roli, adaptovaný scénář, nejlepší film

Místo u moře (2) – původní scénář, herec v hlavní roli

Hacksaw Ridge (2) – mix zvuku, střih

Příchozí (1) – střih zvuku

Fences (1) – ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Zahraniční film – Klient (Írán)

Suicide Squad – masky 

Fantastická zvířata a kde je najít – kostýmy

Kniha džunglí – vizuální efekty

Zootopia – animovaný film

O. J. Made in America – celovečerní dokument 

 

2:20 – Těsně před zahájením sledujeme 60letého Mela Gibsona s 26letou partnerkou Rosalind Ross, s níž čeká dítě. Necítí se mezi nominovanými úplně doma, ale je vděčný za nominaci svého snímku Hacksaw Ridge. Překvapivě antimilitaristický film plný násilí. 

2:28 – Emma Stone mluví o tom, že si jako malá udělala powerpointovou prezentaci pro rodiče, jak bude úspěšná herečka. Nyní je podruhé nominovaná na Oscara a v La La Landu hraje ambiciózní herečku.

2:30 – Justin Timberlake zpívá píseň Can´t stop the Feeling z filmu Trollové. 

2:35 – Jimmy Kimmel zahajuje proslovem, že bychom se měli všichni sjednocovat. K čemuž nám nepomůže Mel Gibson. Ten to přijímá s úsměvem. 

Pak si střílí z Matta Damona, že je tlustý a že jeho film Velká zeď propadnul, zatímco přenechal roli Caseymu Affleckovi v Místu u moře.

Pokud vyhraje Místo u moře, které produkoval Amazon, Oscar bude jeho šéfovi Jeffu Bezosovi doručen do dvou pracovních dní. 

Meryl Streep je označena za nejpřeceňovanější herečku, už dvacetkrát. Přestože ani letos v ničem nehrála, prý. Každopádně večer, o němž bude tweetovat prezident.

2:48 – Nejlepší herec ve vedlejší roli – Mahershala Ali (Moonlight) za postavu drogového dealera s dobrým srdcem, který pochopí, že jeho malý chráněnec je gay. Jedná se o Aliho první nominaci vůbec. Do této doby hrál pouze vedlejší role v krimi seriálech (Kriminálka Las Vegas, House of Cards). Kromě Moonlightu letos hrál i ve Skrytých číslech. Před pár dny mu bylo 43 let. Je také prvním muslimem, který kdy vyhrál Oscara.

2:55 – MaskySuicide Squad (Sebevražedný oddíl). Tři maskéři, dva Italové, zmiňují se o tom, že jsou imigranti.

3:00 – Kostýmy – Colleen Atwood za Fantastická zvířata a kde je najít. Její čtvrtý Oscar, předtím za Chicago, Gejšu a Alenku v říši divů.

3:05 – Dokument – O. J. Made in America – nejdelší film, který byl kdy nominovaný na Oscara. První Oscar pro Ezru Edelmana, je to jeho druhý film, který natočil.

3:20 – Střih zvukuArrival – Joe Walker, druhá nominace po 12 let v řetězech.

Do této doby byl s námi v Klubu FAMU herec Goeffrey Rush!!! (Pak ho vyhnala únava a naše komentáře.)

3:25 – Mix zvukuHacksaw Ridge – Kevin O´Connell – 21. nominace a konečně prolomena smůla. Děkuje své zemřelé mamince, které by bylo 93 let a která mu vždycky říkala, že musí pracovat tvrdě, aby si ocenění zasloužil.

Už teď je jasné, že La La Land bude mít maximálně 9 Oscarů a rozhodně nebude rekordmanem.

Čestného Oscara získává Jackie Chan. 

3:40 – Ženský herecký výkon ve vedlejší roli – 51letá Viola Davis – Fences. Velmi emotivní a patetický projev. V této kategorii byla převaha černošských hereček vůči bílým 3:2.

Šlo o její třetí nominaci (Pochyby, Černobílý svět). V divadelní předloze získala Viola Davis cenu Tony stejně jako její partner Denzel Washington.
Viola Davis hrála letos i v Suicide Squad, který má Oscara za masky.

3:55 – Zahraniční filmKlient (Salesman) – íránský režisér Asghar Farhádí. Nedostal vízum kvůli výnosu prezidenta Trumpa, nemůže být na udílení. Vyslankyně za něj čte politické prohlášení apelující na empatii. Jedná se o druhý Oscar pro Farhádího. Poprvé jej získal za Rozchod Nadera a Simín. Nyní je nejúspěšnějším íránským  tvůrcem. 

4:05 – Krátký animovaný film – Piper (Ptáčátko) – běžel před Hledá se Dory.

4:10 – Celovečerní animovaný film – Zootopie – pro režiséry první Oscar. Konečně nejúspěšnější film ze všech letos nominovaných.

4:15 – Výprava – La La Land. První Oscar.

Největší komické číslo – Jimmy Kimmel přivede na pódium obyčejné turisty, kteří netuší, že jsou na Oscarech. Fotí se s celebritami a jednu dvojici improvizovaně oddá Denzel Washington. 

4:30 – Vizuální efektyKniha džunglí. Očekávané ocenění. Jeden z mála 3D filmů, který opravdu využívá 3D.

4:35 – StřihHacksaw Ridge. Velké překvapení! 

4:45 – Krátký dokument – The White Helmets. 41minutový britský film o válce v Sýrii a o záchranářích, kteří vytahují mrtvá těla i přeživší z trosek.

4:50 – Krátký hraný filmSin. Odehrává se v roce 1991 v Budapešti. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi sleduje cenami ověnčený školní sbor, okouzlujícího učitele i novou studentku, jejíž příchod odstartuje sled událostí, které by mohly odhalit temnou pravdu skrývající se za jejich slávou. U nás uvedlo HBO.

4:55 – KameraLa La Land. Druhý Oscar. Porazil skvělé soupeře, dokonce i Silence od Martina Scorseseho a Rodriga Prieta. Švédský kameraman Linus Sandgren, který doteď spolupracoval hlavně s Davidem O. Russellem.

5:05 – HudbaLa La Land. Justin Hurwitz. Předtím dělal Whiplash, ale nebyl nominovaný. Pro La Land napsal 1900 melodií, od špatných po dobré.

5:10 – PíseňLa La Land (City of Stars) – Justin Horwitz.

Celým večerem se vine running joke stojící na averzi mezi Jimmy Kimmelem a Mattem Damonem.

5:25 – Původní scénářMísto u moře. První Oscar z několika možných. 

5:35 – Adaptovaný scénářMoonlight (podle divadelní hry). První Oscar. Barry Jenkins a Tarell Alvin McCraney.

5:40 – RežieLa La Land. Damien Chazelle. Vůbec nejmladší režisér, který kdy získal Oscara – 32 let. Autor nejméně politického filmu se v děkovné řeči obešel bez jakékoli politické narážky. 

Na sociálních sítích je nejvíce diskutovaná Nicole Kidman, která u všech hudebních čísel tleská mimo rytmus i dlaně. Možná otrava botulotoxinem :)

5:50 – Herec v hlavní roliMísto u moře. Casey Affleck. Velké překvapení. Porazil favorita Denzela Washingtona a hlavně mu bylo prominuto jeho chování v posledních letech, kdy byl viněn ze sexuálního obtěžování. Jinému herci by to zlomilo vaz. Obvinění ze znásilnění stálo letos veškerou prestiž režiséra snímku Zrození národa.

5:55 – Herečka v hlavní roliLa La Land. Emma Stone. Druhá nominace. Silná konkurence. Velká podpora od Akademie a také silný lobbing. 

6:00 – Nejlepší film – NEJVĚTŠÍ TRAPAS V DĚJINÁCH OSCARŮ!!!
Původně byl vyhlášen La La Land, ale během několika minut se přichází na to, že Warren Beatty dostal špatnou obálku a že vítězem se stává Moonlight. Obrovské překvapení. Stalo se zatím pouze šestkrát v historii, aby film, který vyhrál režii, nevyhrál hlavní kategorii. 
Pořadatelé nechali říct tvůrce La La Landu tři projevy a pak následovaly omluvy. Stream byl náhle ukončen. Tento skandál se bude probírat ještě dlouho.
79letý Warren Beatty je v tom nevinně, dlouho váhal jméno filmu přečíst, protože mu znění lístku nedávalo smysl (bylo na něm jméno herečky Emmy Stone z La La Landu), nakonec to za něj po rychlém mrknutí přečetla Fay Dunaway. 

Tvůrci La La Landu vzali omyl s velkou ctí a veřejně vyzvali tvůrce Moonlightu, aby přišli na pódium. Ti pak dlouho nevěřili, že se nejedná o další záměnu, vtip či špatný sen. 

Jimmy Kimmel svedl vše na Steva Harveyho, což je komik a moderátor, který před nedávnem spletl jméno při vyhlášení Miss Universe.

Technicky: na lístcích jsou psány kategorie, jméno/a tvůrce/herce a pak teprve film. Warren Beatty zaváhal správně a na kameru pak sám producent La La Landu ukázal lístek k hlavní kategorii, kde je jasně vidět, že danou kategorii vyhrál Moonlight.

Za mě: Moonlight je lepší film než La La Land, čili v pořádku. Nicméně debat na téma politické korektnosti bude nekonečně. 

Naprázdno vyšly snímky Hidden Figures, Lion a Hell or High Water.

Brou noc i ráno.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account