Systémové upozornění
Hlavní informace
aladin-a-nove-disneyovky

Ve studiu Disney padlo téměř před dekádou rozhodnutí, že by stálo za to přetočit nejslavnější animované klasiky jako hrané filmy. Začalo to Alenkou v říši divů (2010), pokračovalo Královnou černé magie (2014) a Popelkou (2015) a největších úspěchů dosáhlo s Knihou džunglí (2016) a Kráskou a zvířetem (2017). Letos už měl premiéru Dumbo, momentálně láká do kin Aladin a chystá se ještě Lví král. Napřesrok se pak vrátí čínská bojovnice Mulan, v neurčité budoucnosti se počítá s Pinocchiem i Malou mořskou vílou a rovněž se Sněhurkou a sedmi trpaslíky.

Důvodů, proč přišla tato éra remaků, může být více. Jednak si nové dětské publikum již nemusí tolik pamatovat několik desítek let staré dvourozměrné animáky, jednak si doba žádá nová technická řešení. Po období kresleného 2D (končící někdy v polovině nultých let 21. století) a počítačového 3D (započatého snímkem Toy Story v roce 1995) musela přijít éra kombinovaného přístupu. Dnešní „hrané“ disneyovky proto nejsou tak docela hrané, ale spíše počítačově fotorealistické, kde se živě natočení herci zapouštějí do zcela uměle vytvořených pozadí a sami jsou často podrobováni silné digitální deformaci. Například Will Smith coby modrý džin v Aladinovi je na plátně většinu času různě nafukovanou počítačově generovanou figurkou. Jeho herecký výkon je proto spíše hlasový než fyzický, čímž se příliš neliší od originálu, kde animovaného džina s arabskými rysy nadaboval Robin Williams.

Navíc se firma Disney také pokouší nově komunikovat s velmi rozrůzněnými globálními publiky a stále zjišťuje, co je dnes přijatelné a atraktivní. Možná by se zdálo, že příběhy jsou úplně stejné a jde o pouhé kopie, ve skutečnosti se ale každý děj přizpůsobuje aktuálním požadavkům. Nejpoznatelnější to je na emancipaci ženských hrdinek, které sice v disneyovkách téměř nikdy nebyly pasivní krásné puťky, ale třeba nynější verze Aladina podněcuje k myšlence, že by se snímek klidně mohl jmenovat Jasmine – podle princezny, která se nechce jen vdát, ale pilně studuje, aby mohla jednou i vládnout.

Celý článek si můžete přečíst v Deníku N.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account