Systémové upozornění
Hlavní informace
jinakost-elsy-z-frozen

Bylo to před šesti lety zjevení. Disneyho pohádka Ledové království (v originále Frozen) překonala na tržbách miliardu dolarů, což se do té doby považovalo za hranici nemožnou pro tradičně dělanou princeznovskou pohádku. Jistě, byly tu příklady jiných miliardových animáků pro celou rodinu jako Toy Story 3 (2010), ale to byla delší dobu budovaná značka s moderním typem velmi akčního vyprávění bez doprovodných písniček a s kolektivním pojetím hrdinů.

Princeznovské muzikály nebyly sice úplně z obliga, například Na vlásku (2010), ale celkově se Disney mnoho let princeznovskému tématu vyhýbal a bylo zjevné, že z nějakých důvodů ho nepokládá za nejlukrativnější a možná ho už navíc vnímá jako příliš staromódní.

Ve Frozen přitom byly princezny hned dvě, Anna a Elsa, jedna obyčejnější, druhá s nadpřirozenými schopnostmi mrazit vodu a vzduch. Opět, Disney nerad dává hlavním hrdinkám do vínku mocné síly, nechce z nich mít nadlidi a čarodějnictví a magii nechává záporným postavám. Ve Frozen však není ani typický padouch. Navíc tu chybí finále, v němž by obě dívky našly romantického partnera na celý život a místo polibků dvou (či lépe čtyř) milenců přichází polibek sesterské lásky.

Zdánlivě všechno chybně nebo proti pravidlům. Jenomže z filmu se stal obrovský fenomén a miliony holčiček najednou chtěly být Elsou. Možná ani ne proto, že má magické schopnosti, ale proto, že odešla z domova a zvládla se vyrovnat se samotou. Elsa nepotřebuje nikoho do páru, dovede se zabavit sama a jak zpívá v písni Let It Go (Nech to být), netrápí se odsudky, protože je jiná než ostatní lidé.

MV5BODllODcyZjItZmE4ZS00MzgxLTg1YjUtY2Y2MmIxMzAxYzMyXkEyXkFqcGdeQXVyODkxOTgwMzQ. V1

Vedlo to, pochopitelně, k dohadům, jestli Elsa náhodou není lesba. Metafora chladu (k mužskému světu), to, že ji ostatní považují za „zrůdu“, i to, jak o sobě tajemně řekne: „Nemohla jsem to v sobě tutlat, i když nebesa ví, jak jsem se snažila,“ nám leccos naznačují.

Mnozí rodiče se tak mohli obávat, co přinese letošní pokračování, jestli se Disney – ona velká rodinná firma na pohodu – oficiálně přihlásí k tomu, že kladná hlavní postava je lesba. Frozen ovšem není produkt pro rodiče, ale pro děti a dospívající, kteří spadají do „generace Z“, tedy ty, kteří se narodili v pozdních devadesátých a v polovině nultých let a momentálně s 82 miliony tvoří 27 % populace v USA, tedy nejsilnější skupinu konzumentů. K jejich poznávacím znakům patří to, že jsou velmi etnicky rozlišní, mají silnou závislost na technologiích a jsou největšími „bojovníky a bojovnicemi za sociální spravedlnost“, čili nějaké lesbické téma je nedokáže rozházet, naopak ho spíše uvítají. Samozřejmě, je tu i „generace Alfa“, ty opravdu nejmladší děti, které ještě nemají utvořený názor na svět a které poslouchají a pozorují rodiče.

Když se zjišťovalo, čím vším Frozen, mimo jiné, přitahuje pozornost, přišlo se i na to, že postavy, které mají být v zásadě dospělé, jsou kreslené velmi „dětsky“ – mají velké hlavy a oči a drobnější těla. Druhý díl Frozen jako by vyrostl spolu se svým původním publikem, postavy jsou ještě emancipovanější a rozvíjí motiv „girl power“ (dívčí síly). Ani tentokrát však Elsa neprojeví svou identitu tak, aby to překročilo pohádkový rámec.

MV5BMmIzYTUwM2ItMjY3MS00ZTc0LTgwMzEtOWZmM2IxNmNkNjc0XkEyXkFqcGdeQXVyODkxOTgwMzQ. V1 SX1777 CR001777744 AL

Její jinakost spočívá pouze v tom, že se odhalí jako tzv. pátý element po ohni, vodě, vzduchu a zemi. Starší publikum (hlavně generace X) si asi vzpomene na slavnou sci-fi Pátý element z roku 1998 s Milou Jovovich v hlavní roli, kde ústřední hrdinka sehrála stejnou úlohu.

Elsa je znovu čímsi nezařaditelným do běžné přírody, jako by nebyla úplně přirozená, ale přitom vše tmelí dohromady a umožňuje přechod mezi živly a prvky. Vidíte v tom angažované stanovisko, nebo vás moudro o tom, že „voda má paměť“, odvádí spíš k ezoterice a homeopatii? Podstatné je pořád jedno – poselství Ledového království je vždy pozitivní a nesklouzává k cynickému pošklebování, což bylo typické pro éru Shreka.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account