Systémové upozornění
Hlavní informace
wajda-na-lfs

Chystáte se na LFŠ? Tady je několik tipů na filmy, které si nenechám ujít.

Mramorizovaný klasik polského filmu Andrzej Wajda ve své nejlepší formě: Člověk z mramoru je takový polský Občan Kane, portrét vytvořený z více perspektiv, kdy se nám daný muž jeví pokaždé jinak. V době, kdy u nás vládla tuhá normalizace a o ničem se nesmělo diskutovat, mohl Wajda v Polsku vést odvážnou uměleckou polemiku s tím, jak se dívat na 50. léta a „budování dokonalého socialistického člověka“. Zároveň i při své délce a vážnosti nejde o nijak nudný film, ale o skvěle napínavé vyprávění o tom, že neexistuje jedna pravda o životě kohokoli z nás.

Jsem moc zvědavý, jak za ta léta zestárla či nezestárla Televizní společnost od Sidneyho Lumeta, jednoho z největších kritiků americké společnosti 60. až 80. let. (Mimochodem, výborný je i jeho poslední snímek Než ďábel zjistí, že jsi mrtvej z roku 2007.) Network vypráví o bulvárním zpravodajství, kultu mládí i kultu smrti. Zestárlý redaktor, jehož mají vyhodit z práce, se rozhodne, že spáchá v přímém vysílání sebevraždu, což vedení stanice nakonec připadá jako dobrý nápad pro zvýšení sledovanosti. Žijeme dnes ve stejném, horším, nebo lepším světě? Na to se můžete ptát celé dvě hodiny i dlouho po skončení titulků.

Jedna střelba naslepo – Žáby bez jazyka od Miry Fornay, česko-slovenské režisérky, která má spoustu zkušeností s vývojem filmů na zahraničních seminářích a cílí na festivalové publikum. Zatím žádný z jejích filmů nebyl onen vytoužený masterpiece, ale i v umění platí, že kromě talentu, touhy a odvahy potřebujete navíc i cvik. Vyprávění o vypjatých rodinných vztazích je pojato v mírně experimentálním duchu jako druh počítačové hry, kdy člověk může kdykoli selhat, ale zkusit to zase znovu. Upřímně, kdo v Česku naposledy zkusil vyprávět trochu originálně?

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account