Systémové upozornění
Hlavní informace
seminar-ruskych-filmu

Ve dnech 11. – 13. října 2019 proběhne v Ponrepu, kině Národního filmového archivu, 26. ročník Semináře ruských filmů. Filmová přehlídka, u jejíhož zrodu stály filmové kluby na jižní Moravě (Veselí nad Moravou, Hodonín), se kvůli plánované rekonstrukci hodonínského kina Svět, kde se od roku 2012 konává, přesunula načas do Prahy. Stejně jako u předchozích ročníků, má i ten letošní své téma. Je jím „Rusko neznámé“.

Cílem přehlídky je během víkendové akce představit 13 celovečerních filmů, které vznikly ještě v období Sovětského svazu a také v současném Rusku. Rok vzniku nejstaršího
uváděného filmu je 1927, nejnovějšího 2015. Žánrově různorodé filmy spojuje skutečnost, že jde o tituly v ČR dosud neuvedené nebo o tituly pozapomenuté, které se v českých kinech objevily v nepříznivou dobu, zapadly a přitom jsou sdělné a inspirující i pro současnost. Tematicky snímky akcentují otázky, po staletí zneklidňující ruskou inteligenci. Jsou sjednoceny do tří bloků, rozdělených podle jednotlivých dní přehlídky: oběť ve jménu poslání (pátek), společenská emancipace (sobota) a pod tlakem dějin (neděle).

Na přípravě Semináře ruských filmů (SRF) s Domem kultury Hodonín, hlavním organizátorem akce, tradičně spolupracuje Ruské středisko vědy a kultury v Praze a katedra slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Její studenti se podílí na výběru filmů, jejich překladech do češtiny a lektorském uvedení filmů na přehlídce. Archivní snímky na 35mm filmových kopiích na Seminář opět poskytl český Národní filmový archiv (NFA) a ruský Gosfilmofond.


O pár titulech podrobněji

Ze starších titulů lze doporučit snímek Neodeslaný dopis (1959), dobrodružné vyprávění o strastiplné cestě mladých moskevských geologů do sibiřské tajgy za nalezišti vzácných nerostů. Film natočil režisér Michail Kalatozov, tvůrce slavného válečného dramatu Jeřábi táhnou (1957), a to opět ve spolupráci s fenomenálním kameramanem Sergejem Urusevským. Také zásluhou jeho práce s obrazem je snímek mimořádně sugestivní a přináší divákovi až fyzicky intenzivní zážitek z odhodlání, s jakým hrdinové filmu a pravděpodobně samotní tvůrci plnili obtížný úkol, k němuž se zavázali.

Z novějších titulů by neměl divákům ujít film Hlupák (2014) režiséra Jurije Bykova, jehož zatím poslední film Fabrika (2018) momentálně běží v českých kinech. Bykov v Hlupákovi opět předkládá příběh se silným sociálním podtextem. Budově ubytovny, v níž žije na osm set lidí, hrozí zhroucení, na což se snaží hrdina upozornit zkorumpované městské zastupitelstvo. Napínavé drama nabízí sevřený gradující děj, výborné herecké výkony a prostor k přemýšlení pro každého z nás, jak se zachovat ve vyhrocené situaci. Pro otrlé diváky je připraven na páteční pozdní večer film O zrůdách a lidech (1998, r. Alexej Balabanov), pro dětské diváky a jejich rodiče na nedělní odpoledne moderní pohádka Nic a kocour Herkules (1976, r. Boris Bunějev).

Doprovodné akce

Hostem 26. Semináře ruských filmů bude doc. Hanuš Nykl z Ústavu východoevropských studií na FF UK v Praze, který v sobotní odpoledne prosloví přednášku o Rusku v jeho kulturních, duchovních a etnických souvislostech. Němý film Zloděj lásky (1927, r. Abram Room) v nedělní podvečer doprovodí svou improvizací klavírní virtuos Jan Dušek. Prostor foyer kina Ponrepo tematicky vyplní malá výstava portrétů ruských a sovětských filmařů, které svým fotoaparátem zachytil nedávno zesnulý fotograf Miloš Fikejz, zaměstnaný v NFA jako knihovník.

Seminář ruských filmů je určený všem divákům a divačkám, očekávajícím náročnější filmovou podívanou. Členové filmových klubů na něj mají zlevněný vstup. Každému filmu na přehlídce předchází lektorský úvod dramaturgů SRF.

Více informací najdete na webových stránkách semináře.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account