Systémové upozornění
Hlavní informace
info-1

První příspěvek této rubriky neobsahuje aktuální informace uplynulého týdne. Omluva za zpoždění; následující text jenom vytváří základní představu, jak budou vypadat další příspěvky.

Zprávy týdne

Udělení Cen české filmové kritiky
3x (kategorie film, režie a scénář) – Ztraceni v Mnichově (r. Petr Zelenka)
2x (kategorie objev roku a audiovizuální počin) – Schmitke (r. Štěpán Altrichter)
1x (ženský herecký výkon) – Domácí péče (Alena Mihulová)
1x (mužský herecký výkon) – Kobry a užovky (Kryštof Hádek)
1x (dokument) – Opři žebřík o nebe (r. Jana Ševčíková)

Vyhlášení nominací na České lvy
Nejvíce nominací mají filmy Ztraceni v Mnichově (v 15 kategoriích!), Kobry a užovky (12), Domácí péče (9), Schmitke (8) a Fotograf (7).
Přibylo sedm nových kategorií: scénografie, kostýmy, masky, mimořádný počin v oblasti audiovize, televizní film nebo minisérie, dramatický filmový seriál a dokumentární film či seriál. Reakce na tento nápad jsou dosti rozporuplné, za všechny viz např. blog serveru Kinobox. Odpověď Petra Vachlera.

V 87 letech zemřel francouzský režisér Jacques Rivette
Jeden z největších klasiků francouzské kinematografie a představitel „nové vlny“ dokázal v téměř každé dekádě stvořit výjimečné dílo. V 60. letech to byly Jeptiška a Šílená láska, v 70. letech dvoudílný Out 1 a Célina a Julie si vyjely na lodi, v 90. letech asi nejslavnější počin Krásná hašteřilka a Skrytá obrana a v nultých letech Příběh Marie a Juliena a Nesahejte na sekeru.

V 88 letech zemřel český režisér Ladislav Helge
Autor pouhých sedmi filmů, které natočil v průběhu deseti let (1957-1967) měl od sedmdesátých let zákaz působit i v dabingu a pracoval pak v divadle Laterna Magica. Helge byl jedním z nejstatečnějších českých filmařů, který se pokoušel kritizovat socialistický režim zevnitř, s neutuchající vírou, že se nakonec lze dopracovat k humanismu. (Byl v tomto pravým opakem Otakara Vávry, který dokázal točit za libovolného režimu.) Nezapomenutelné zůstávají hlavně jeho snímky Škola otců (1957) s Karlem Hogerem a Stud (1967) s Júliem Pántikem. Ladislav Helge působil na sklonku 60. let ve Svazu československých filmových a televizních umělců (FITES), než byla organizace zrušena. Od poloviny 90. let vedl katedru režie pražské FAMU. V Roce 2012 dostal Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii a pronesl krátký projev volající po tom, aby spolu filmaři a kritici více spolupracovali a diskutovali nad tím, jakým způsobem dělat co nejlepší filmy. Muž, který mohl silně zahořknout, tak i na konci života osvědčil svou duševní a morální integritu.

Český studentský snímek Furiant dostal cenu na americkém Festivalu Sundance
Další velký úspěch pro krátký, 26 minutový film režiséra Ondřeje Hudečka, jenž se dá žánrově zařadit jako gay romance o klasikovi českého divadla Ladislavu Stroupežnickém.
Snímek byl v soutěži této přehlídky nezávislé kinematografie uveden jako vůbec první český krátký film.

Kniha filosofa Martina Škabrahy o Terrenci Malickovi je zdarma ke stažení v PDF


Trailery týdne

Suicide Squad

 

Olga Hepnarová

Světová premiéra filmu o české masové vražedkyni a poslední popravené ženě u nás tak proběhne hned první den festivalu v Berlíně - 11. února 2016. Status zahajovacího filmu znamená v případě významných festivalů a jejich sekcí výrazné zvýšení prestiže. Do českých kin vstoupí film 24. března

 

Krátký film týdne

Autor nejlepších akčních mlátiček poslední doby, dvoudílného The Raid, Gareth Evans natočil krátké samurajské drama.

 

Špatný virál týdne

(variabilní sekce v duchu roztomilého zvířátka na konec zpráv)


Zemědělka v Brně

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account