Systémové upozornění
Hlavní informace
konec-unora-201

Zemřeli Umberto Eco, Zdeněk Smetana a Douglas Slocombe. Byli vyhlášeni vítězové na Berlinale a čeká se o víkendu na finálovou oscarovou noc. Nominované krátké snímky můžete vidět i na české přehlídce iShorts.

Trailery:

Batman vs. Superman – 10minutový sestřih tří trailerů


Taboo – osmidílná televizní série, v níž hlavní roli hraje Tom Hardy, a produkuje ji Ridley Scott


Třetí sezóna seriálu Penny DreadfulUdálosti:

V 84 letech zemřel italský sémiotik a spisovatel Umberto Eco.
Publicista Lukáš Novosad s krátkým odstupem napsal tento komentář na Facebook:
„Vzhledem k té záplavě Facebooku novými znaky okamžitě po úmrtí předního teoretika vědy o znacích zbývá hádat:
1. Jde o časovou shodu.
2. Facebook věděl, že Eco zemře. A pietně počkal.
3. Facebook nevěděl, že Eco zemře. A smajlová novinka je rychlá korporátní pocta zemřelému.
4. Mark Zuckerberg kvůli svým smajlíkům zabil Umberta Eca.“

V 90 letech zemřel český výtvarník a režisér Zdeněk Smetana
Autor mnoha dětských večerníčků, jež ovlivnily několik generací dětí, začal točit již v 50. letech. Proslavil se v roce 1968 Pohádkami z mechu a kapradí, kde se představily populární postavičky Křemílek a Vochomůrka. V sedmdesátém sedmém roce navázal úspěchem Rákosníčka. V osmdesátém čtvrtém roce pak Malou čarodějnicí, v osmdesátém šestém Kubulou a Kubou Kubikulou a v osmdesátém devátém Radovanovými radovánkami. Méně známí jsou jeho Brundibáři. Zatímco všechny jmenované pohádky nakreslil i režíroval, pro kolegu Václava Bedřicha „pouze“ namaloval Štaflíka a Špagetku. Po listopadovém převratu a v důchodu se věnoval převážně volné grafice. K většině Smetanových animovaným filmům napsal scénář o šestnáct let mladší Edgar Dutka.

Ve 103(!) letech zemřel původem britský kameraman Douglas Slocombe
V nekrolozích se nejvíce vzpomíná na to, že byl kameramanem, jenž spoluurčil styl filmů Stevena Spielberga - zejména trilogii Indiana Jones.
Při natáčení Dobyvatelů ztracené archy měl už za sebou už řadu uměleckých filmů jako Freud (r. John Huston), Sluha (r. Joseph Losey), Lev v zimě (r. Antony Harvey), Murphyho válka (r. Peter Yates), Jesus Christ Superstar (r. Norman Jewison) či Julia (r. Fred Zinnenman), ale i zábavných komerčních žánrovek: Ples upírů (r. Roman Polanski), The Italian Job (r. Peter Collinson), Rollerball (r. Norman Jewison) či bondovku Nikdy neříkej nikdy (r. Irvin Kershner).
Slocombe začínal jako kameraman válečných dokumentů. Při natáčení hraných filmů se prý dokázal obejít bez složitého měření světelných podmínek. Jeho poslední prací byl Indiana Jones a poslední. Končí tím jedna éra Spielbergovy dráhy, kdy kameramany poměrně často střídal, jeho dvorním spolupracovníkem se pak stal Janusz Kaminski.Německý filmový festival Berlinale vyhrál snímek Fire At Sea Gianfranca Rosiho.

Jak napsali Aleš Stuchlý s Vítem Schmarcem na Rádiu Wave: „Pokud byste vymýšleli tzv. modelový berlínský film, který naprosto ústrojně propojuje politicko-společenský statement a vysoké umělecké kvality, vyšel by vám tento dokument o životě na ostrově Lampedusa v čase uprchlické krize. Zlatý medvěd mu patřil od druhého dne festivalu a pouze se čekalo, zda ze zálohy nevyskočí jiný podobně univerzální snímek. Nevyskočil.“

Celý jejich report najdete zde:
Díl 1
Díl 2
Díl 3
Díl 4
Díl 5
Díl 6
Díl 7V noci z neděle 28. na pondělí 29. února budou uděleny ceny Americké filmové akademie známé pod přezdívkou Oscar.

Největší šance má podle všeho snímek Revenant – Zmrtvýchvstání, jenž má nominace ve 12 kategoriích. Jeho největšími konkurenty jsou komedie Sázka na nejistotu a drama Spotlight.

Komplexní přehled najdete třeba zde.


Zajímavost: Na stránce Open Culture najdete neuvěřitelných 725 klasických snímků zdarma.Tip:
Projekce programu iShorts; Krátké hrané i animované filmy 2016 nominovaní na letošní Oscary

Projekce proběhnou ještě v těchto městech:

Středa 2.3. 2016, KINO ART, Cihlářská 19, Brno
Středa 2.3. 2016, STUDIO KAREL, 28. října 49/23, Ostrava
Středa 2.3. 2016, VELKE KINO, náměstí Práce 2511, Zlin
Středa 2.3. 2016, KINO JUNIOR, Jiráskova 4898/9, Jablonec nad Nisou
Středa 2.3. 2016, PREMIERE CINEMAS OLOMOUC, Polská 1, 779 00 Olomouc,
Čtvrtek 3.3. 2016, KINO JUNIOR, Jiráskova 4898/9, Jablonec nad NisouMash-up pro fajnšmekry: Srovnání Mad Maxe a díla Andreje Taťkovského.Omlouvám se jinak za prodlevu v plnění této rubriky i celkově nižší frekvenci příspěvků na celém webu, než bylo původně plánováno. (Mezi resty jsou především recenze na Rodinný film a Zoolandera 2.)

Během posledního týdne jsem cestoval po Maďarsku, Slovensku i České republice. V průběhu této cesty jsem se zúčastnil diskuse o filmové kritice na VŠMU v Bratislavě, vystoupil ve slovenském televizním pořadu Kinorama, účinkoval v pořadu ?? na Rádiu FM a na show Pecha Kucha Night ve Znojmě. Dále mezitím vznikl rozhovor pro neovlivni.cz a tři menší články pro server televize Prima COOL, které budou postupně uveřejňovány i na tomto webu.
Záznamy všech rozhovorů postupně také zveřejním.
Během nejbližších dní očekávejte hlavně texty týkající se oscarových filmů.

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account