Systémové upozornění
Hlavní informace
nasup-na-konci-brezna

Zatím nejdelší nášup novinek ze světa filmu a televize. Kromě trailerů obsahuje zprávy, mezi nimiž vyniká skandál na festivalu Roberta De Nira. Dále odkazy na zahraniční nekrolog Jana Němce, rozhovory s tvůrci, jako je například David Lynch, a konečně tucet delších textů, které můžete číst celý následující týden.

LEGO Batman

Bridget Jones Baby

Konzolová hra Dark Souls 3, cinematic trailer

„Game Play“

 

ZPRÁVY

Slováci natočí snímek o Dubčekovi s ruskou pomocí

Historické drama s názvem Lidská tvář připravuje slovenská společnost LECA Production.
Umělecká agentura Roberta a Andreje Lecy zatím zkušenosti s produkováním filmů nemá. Podařilo se jí ale dohodnout spolupráci s renomovaným ruským režisérem Andrejem Končalovským, který se bude podílet na scénáři. Autorem námětu je Karol Hlávka, který stál také za snímkem Fontána pre Zuzanu. Premiéra snímku Lidská tvář je plánovaná na rok 2018, kdy uplyne padesát let od událostí pražského jara. Rozpočet filmu podle odhadů nepřekročí pět milionů eur.
zdroj: CINEPUR

Letošní festival v Cannes bude mít silné obsazení

Podle magazínu Variety mají v soutěži zajištěnou účast nové filmy Seana Penna, Woodyho Allena a Jeffa Nicholse. Penn představí drama The Last Face, jež se odehrává ve válkou stižené Libérii. Na pozadí společenského konfliktu bude snímek vyprávět o romanci dvou humanitárních pracovníků. Do hlavních rolí Penn obsadil svoji nyní již bývalou partnerku Charlize Theron a Javiera Bardema.
Jeff Nichols se do Cannes chystá s novinkou Loving o kauze smíšeného manželství, za které byli oba partneři odsouzeni k vězení. Skutečný případ manželů Richarda a Mildred Lovingových, jenž se odehrál v roce 1967 v americkém státě Virginia, Nichols zasadil na konec 50. let.
Jisté místo mimo hlavní soutěž má také Hra peněz, finančnický thriller režírovaný Jodie Foster. Moderátor televizního pořadu (George Clooney) se ve filmu stane obětí únosu. Roli televizní producentky ztvární Julia Roberts.
Za stálici nesoutěžního programu canneské přehlídky lze považovat Woodyho Allena, který zde tento rok uvede dobovou romanci Cafe Society. V příběhu z 30. let minulého století se představí Jesse Eisenberg a Kristen Stewart. Allenův počin je současně jedním z kandidátů na zahajovací film letošního ročníku festivalu.
zdroj: CINEPUR

Quentin Tarantino chce natočit životopis černošského rebela Johna Browna.

Vinyl-TV-show-on-HBO-season-one

Zklamání z malé sledovanosti seriálu Vinyl od Martina Scorseseho povede k odsunutí jiných seriálů HBO.

Vznikl pornofilm tematicky vycházející z dětského seriálu Adventure Time.

Dokument o očkování způsobil rozruch

Festival Tribecca, který řídí Robert De Niro, čelí skandálu. Promítal se zde dokument s názvem Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe, jenž je dílem nechvalně proslulého doktora Andrewa Wakefielda, který šíří fámu, že očkování způsobuje autismus. Přestože Wakefield byl za své podvody při medicínských výzkumech zbaven doktorského titulu a veřejně označen za šarlatána a lháře, dovolil si natočit film se stejným poselstvím a dostal se s ním až na dotyčný newyorský festival. Jedním z důvodů může být i to, že Robert De Niro vychovává se svou partnerkou autistické dítě a film hájí s tím, že jím chtěl „otevřít diskusi“, jak zní oblíbená fráze všech, kdo jsou přichyceni při šíření konspiračních nesmyslů.
Celou story najdete detailněji na Indiewire.com.

 

VZPOMÍNKA

 
futuristika jan-němec-dönüşüm 01
 
Časopis Sight and Sound, který v 60. letech zařadil Jana Němce mezi 10 nejlepších režisérů své doby, nyní přinesl jeho nekrolog, poměrně dlouhý a zasvěcený text, věnující se i jeho posledním filmům.
 
 

NA CO KOUKAT ONLINE 

 
Server Shudder.com nabízí mimořádné množství hororů k volnému legálnímu stažení a dívání se. Měsíčně stojí 4.99 dolarů. (Podobná stránka Screambox stojí sice o dolar méně, ale jeho nabídka je slabší.) Z nabídky Shudderu udělal pro tento měsíc web Paste Magazine výběr 70 zajímavých kousků. Kromě režisérů, jako jsou klasici George Romero, Dario Argento, John Landis a Mario Bava či moderní nezávislí hororoví tvůrci Ti West a Jason Eisener, nicméně seznam skýtá i zapomenuté perly.
 
 
 

ROZHOVORY

 
2-modry-samet-4e5ab27f6d3e6
 
Restaurovanou verzi Modrého sametu Davida Lynche bude Film Forum znovu uvádět 31. března. Při této příležitosti zveřejnil magazín Flaworwire mnoho dosud nepublikovaných materiálů.
 
Dokumentarista Zhao Liag, jenž proslul snímkem Petice, poskytl rozhovor Slant Magazinu o čínské cenzuře a o svém novém filmu Behemoth, který zachycuje život v uhelných dolech v mongolské části Číny. Dílo, jež se pohybuje na hranici mezi videoartem a dokumentem, bylo inspirováno Danteho Infernem. 
 
Jack Fisk je jedním z nejvýraznějších architektů (jak se překládá funkce „production designer“) za posledních několik desítek let. Jako svého spolupracovníka si ho opětovně vybírali David Lynch, Terrence Malick, Brian De Palma, Paul Thomas Anderson či nejnověji Alejandro González Iňárritu. Rozhovor s ním vedli v časopise Reverse Shot.
 
 

SVODKA ZAJÍMAVÝCH ČLÁNKŮ V ČEŠTINĚ

 
 
Březnový nášup textů z Blogovize: Všichni dobří rodáci, Láska z Khon Kaen, Český žurnál, Vdaná žena. (Lze samozřejmě libovolně pokračovat do února, ledna atd.) Obecně doporučuji tuto cinefilní stránku sledovat. 
 
Překlad článku Superpercepce od Michaela Lipinera v časopise 25fps začíná takto: „V posledních 15 letech se filmové adaptace superhrdinských komiksů zaměřovaly s větší realističností na zobrazení menšin a znevýhodněných postav, které byly dříve ztvárněny buď v rámci stereotypu, nebo vynechány úplně. Tyto filmy jsou mocným médiem, které velkému množství diváků předkládá širokou škálu podnětů a důležitých sociálně politických otázek od rasismu, sexismu, ageismu, antisemitismu a korupce až po zdravotně postižené. Filmové série zahrnují mezi jinými X-Men, Batman, The Avengers, Iron Man, Hulk a Blade. Tyto snímky zvyšují povědomí o různých rasách, etnikách, subkulturách a kulturách. Obecně lze říci, že superhrdinové komiksových knih získávají sympatie jako nepochopení vyvrhelové.“
 
watchmen
 
 

SVODKA ZAJÍMAVÝCH ČLÁNKŮ V ANGLIČTINĚ

 
Šest příběhů z Cracked.com o tom, proč některé filmy musely nutně dopadnout špatně: Nebezpečná rychlost 2, Vládci vesmíru, Super Mario Bros., Manos: The Hands of Fate, Theodore Rex a Street Fighter.
 
Esej z Paste Magazine o disneyovce Zootopia (v českých kinech jako Zootropolis). Podle textu jde o velmi podařený sociopolitický komentář, jenž velice přesně popisuje vztah mezi předsudky a rasimem. (Osobně potvrzuju, že to je pravda.)
 
videothumbnail zootopia officialtrailer disney a4d0f4ce
 
Disneyovka Ledové království, seriál Hra o trůny, Vikingové, Outlander či animák Tajemství Kellsu – jaké mají společné kořeny různé fantasy, odehrávající se na severu? A co nás na nich tak fascinuje? Odpovědi najdete v eseji na serveru Aeon.
 
Článek na serveru Grantland se zabývá současným statusem hororových televizních seriálů. V roce 2015 televize dokáže poskytnout mnoho věcí podobných dovolené: být šokující, lepkavě sladká, překomercionalizovaná a hluboce odporná. Ale s jednou věcí zápolí a moc jí to nejde: vyvolávat strach. Zeptejte se sami sebe: kdy jste naposledy viděli hororový seriál, u nějž jste se opravdu od začátku do konce báli?
 
„Co když apokalypsa už proběhla a my jsme si toho jenom nevšimli?“ ptá se esej na Flaworwire a svou tezi rozvíjí na příkladech filmů Cesta, Hunger Games, Potomci lidí, Vodní svět, Metropolis, Matrix či na počítačové hře Fallout a zároveň zmiňuje práce Francise Fukuyamy.
 
Spisovatel William L. Gibson (pozor, není to ten stejný, co napsal Neuromancera) se ve svém textu na PopMatters.com zamýšlí nad tím, co nám poskytují psychedelické sekvence ve filmech Bezstarostná jízda, Strach a hnus v Las Vegas, Pole v Anglii a Vejdi do prázdna. Jeho hlavní otázka zní: „Režisér Gaspar Noé objevil Tibetskou knihu mrtvých, ale co objevil on sám, když stvořil Vejdi do prázdna?“
 
enter-the-void
 
Článek na Little White Lies se ptá, zda mnohé filmy nedělají z žen masochistky. „Je pro ženy možné, aby milovaly filmy, které prosazují regresivní misogynistický pohled na svět? Co se stane, když máte rády film, který vám lásku nevrací? A co když máte rády filmy, které zavrhují a špatně zacházejí s celým ženským pokolením?“
Další článek z Little White Lies se ptá, zda má Hollywood šanci „získat srdce a mysl publika z blízkého východu“. Jaké příběhy vyprávět o zemích a pro země, kde operuje Islámský stát (Daeš)?
 
Text na stránce Filmslate se zabývá tím, jakým způsobem jsou zobrazovány různé mentální poruchy a choroby v hollywoodských filmech. Podtitul článku se ptá: jaké temné stránky vám Hollywood neukáže?
 
A konečně: video s fanouškovskou teorií, že skutečným Vyvoleným v Matrixu je agent Smith. Není to úplně největší novinka, ale stojí za zhlédnutí.

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account