Systémové upozornění
Hlavní informace
zacatek-cervna

Na co dostal desítky milionů režisér Bohdan Sláma?  Který český spisovatel se projevil jako machistické hovado a na který film se dívala umělá inteligence? Další nálož čtení o filmu vám vydrží mnohem déle než na týden.

ČESKÉ ZPRÁVY

Státní fond kinematografie podpořil nejvyšší částkou (17 milionů Kč) chystaný projekt Bohdana Slámy nově zadaptovat Haškův román Dobrý voják Švejk. Film uspěl společně s pěti dalšími velmi ambiciózními filmy (Marhoulovo Nabarvené ptáče, Václavův barokní opus Il Boemo či komplexní kronika poválečného běsnění Krajina ve stínu režiséra Z. Jiráského).

Slámovým záměrem je natočit syrově realistický příběh člověka, který tváří v tvář smrtící mašinérii války nachází sebezáchovu v humorné póze. Příklonem k existenciálnímu rozměru interpretačně bohatého díla tedy opouští dosavadní cestu karikatur i mýtu Švejka jako „blbce bez příčiny“. Naopak z legendárního vojáka činí člověka s geniální strategií, jak přežít a čelit stravujícímu strachu. Zvažovaným představitelem hlavní role je Pavel Liška, jenž by měl dostát všem nuancím komplikované postavy, která by přesáhla diktát ladovských ilustrací. Dokončení projektu s devadesátimilionovým rozpočtem a účastí zahraničních koproducentů se plánuje na podzim roku 2018.

crop-805864-pav-2688

K tomu ke čtení i tato úvaha o podobách švejkovství.

Film zesnulého režiséra Jana Němce bude soutěžit o hlavní cenu na karlovarském festivalu.

V televizní soutěži Tvoje tvář má známý hlas porotce Jakub Kohák opakovaně používal rasistické vtipy na Romy, které navíc nijak nesouvisely s danou imitovanou umělkyní Věrou Bílou nebo obsahem její písně.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Šokující zpráva, že H. R. Giger možná nevymyslel výtvarný návrh vetřelce, ale okopíroval jej od jednoho čínského malíře z první poloviny 20. století. Možná hoax, každopádně nejdiskutovanější téma minulého týdne mezi filmovými fanoušky.

18ar1guumzzbwjpg

 

Herec Daniel Day-Lewis a režisér Paul Thomas Anderson budou natáčet druhý společný film.

Studio Disney po špatných ohlasech na testovacích projekcích hodlá masivně přetáčet spin-off Hvězdných válek – Rogue One, protože je prý příliš temný a nehodí se k celkovému stylu ságy. Zpráva vzbudila značně negativní ohlasy.

Objevují se klepy, že by bondovskou sérii mohla režírovat žena. Susan Bier, která se nedávno uvedla špionážní televizní minisérií The Night Manager, kde hrál Tom Hiddleston, považovaný za možného nového Bonda, se tak dostává do hledáčků producentů bondovek.

Výzkumník Terence Broad učil umělou inteligenci dívat se na film Blade Runner. Ta pak sama znovustvořila celý film. Vstupujeme tím do nové éry, kdy se sci-fi stává skutečností. Laskomina pro všechny pravé nerdy.

 

ROZHOVORY

Režisér Werner Herzog prakticky o celé své kariéře.

Herec Mark Rylance o Spilbergově filmu Obr Dobr a nové éře hraní v trikových filmech.

Herečka Anna Karina o Godardovi, Rivettovi a reklamě na mýdlo.

Režisér Brian De Palma o tom, proč už nebude točit v Hollywoodu ani pro televizi.

Komik Conan O´ Brien o tom, jak na vtipy reagují v Jižní Koreji, o Kim Kardashian a arménské genocidě, o vtipech v arabských zemích či proč v nočních talk show není více žen.

Scenárista Thelmy a Louisy Callie Khoury 25 let poté zavrhuje, že by film nesl feministické poselství.

Spisovatel a scenárista Vladimír Körner nepěkně (a kvalitně mimózně) o ženských spisovatelkách, Václavu Havlovi a dalších. Důkaz, že ne každý spisovatel dovede zestárnout tak dobře jako Umberto Eco nebo Philip Roth, nebo třeba jako spisovatelky jako Toni Morrison, Alice Munro a další.

Slovenský režisér Peter Czikrai o plánovaném novém hororovém filmu, na nějž sbírá peníze i přes Indiegogo.

horror

 

KOMENTÁŘE, ESEJE, ANALÝZY

Josh Coley, který pracuje jako storyboardista pro Pixar Studios, se rozhodl ve svém volném čase překreslit scény z nepřístupných filmů (s ratingem R) tak, jako by to byly roztomilé ilustrace do dětských knížek.

book4

 

Co kdyby hlavní hrdinka filmu Misery nechce zemřít měla internet a mohla autorovi svých oblíbených knih posílat hate-maily? Zábavná úvaha o současné podobě fandomu.

O kauze „jak má vypadat reklama na kalhotky pro menstruující ženy“.

„Make Ghostbusters great again?“ o rebootovací kultuře, mužské zlobě a patologii nostalgie.

Proč nyní Disney produkuje tolik hraných remaků svých animovaných klasik?

Filmy se superhrdiny jsou něco jako filmy s monstry a možná něco jako Goyovy obrazy.

Jak vypadá život režiséra maďarského snímku Saulův syn „po Saulovi“. Co vůbec lze točit dál po díle, které zašlo tak daleko?

Jak by fungovala ekonomika ve Star Treku – společnosti bez peněz?

Kostým Darth Vadera je neskutečná věda.

maxresdefault 1

Komedie v posledních letech vypadají řemeslně mnohem lépe, než tomu bývalo dřív. A může za to Brandon Trost.

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account