• Rozvod po hollywoodsku

  Recenze
  rozvod-po-hollywoodsku

  Už dlouho tu nebyl žádný velký rozvodový film. Nedostává ho ani každá generace a nepřichází pravidelně v každé dekádě, nicméně jednotlivé silné příběhy si pamatujeme dlouho. Uvedení snímku Manželská historie (Marriage Story) v prosinci na Netflixu by se dalo označit za jeden z přelomů. Tohle je onen globální hit, který ukazuje, jak se v této dekádě nahlíželo na rodinné partnerské vztahy. Křehký intimní příběh získal ohromné množství pozitivních ohlasů už předem na festivalu v Benátkách a v Torontu, kde také vyhrál cenu diváků. Americký filmový institut, Národní sdružení recenzentů a magazín Time ho shodně vybraly mezi deset nejlepších snímků roku, neboť přes 95 % jeho recenzí je výrazně kladných. Nepochybně tak patří k oscarovým favoritům, na jejichž vyhlášení se čeká 13. ledna.

  Na základě nadšených ohlasů, kdy se divačky a diváci ptají: „Viděli jste vůbec někdy tak úžasný film o vztazích mezi mužem a ženou jako tento?“, začaly ženské magazíny jako Vogue nebo Glamour, případně specializované magazíny jako Divorce Mag, vydávat seznamy „nejlepších filmů o rozvodech“, většinou však s upozorněním či uklidněním, že „nejsou tak smutné jako Marriage Story“ a že se snaží spíš „poskytnout návod, jak se vypořádat s těžkým obdobím“. K těm nejznámějším z poslední doby patří komedie Bláznivá, zatracená láska (2011) a se zpožděním či nostalgií (znovu)objevujeme titul z pozdních 70. let Kramerová vs. Kramer, kde hráli Meryl Streep a Dustin Hoffman. Ostatně, právě tomuto filmu se Marriage Story blíží asi nejvíce.

 • Nástup quality TV

  Komentář
  nastup-quality-tv

  Byly doby, kdy televize představovala v našich životech úběžník šedivé pravidelnosti. V tuto denní hodinu jdou hlavní zprávy, nyní večerní seriál, jiný seriál zase sledujeme po návratu z práce, před zprávami běží krátká televizní soutěž nebo sitcom. Existují případy, kdy se kvůli vysílání jedné telenovely přesouval konec pracovní doby v různých částech Indie, aby ženy po návratu z pole stihly nový díl. Seriály byly nasazovány v určitý den a celý týden se čekalo na další epizodu. V Československu většinou neběželo několik nových seriálů proti sobě, už jen proto, že vysílací kanál byl pouze jeden, později dva, přičemž na druhém se dávaly reprízy starších pořadů a pamětnických filmů. Televize ani neměla přinášet mnoho vzrušení, být svátkem, nevyžadovala soustředěné sledování. Byla kulisou a pohyblivou tapetou v bytech. Celý její obsah a existence ukazovaly, že slouží každodennosti a poskytují jakési bezpečí, že naše životy jsou stejné a mají kontinuitu, že něco bude pokračovat a to bude reprízováno.

  Co se tedy s televizí v posledních dvaceti letech stalo?

 • Co nás fascinuje na StarDance?

  Glosa
  co-nas-fascinuje-na-stardance

  Taneční soutěž StarDance má letos za sebou desátou sezónu, přičemž některé díly sledovalo až 1,4 milionu diváků a divaček starších patnácti let. Čím vyšší je věk publika, tím větší je i podíl sledovanosti. Formát soutěže, v níž se utkávají celebrity různých mír lesku v doprovodu profesionálních tanečníků a tanečnic, převzala Česká televize od britské veřejnoprávní BBC velmi rychle, již po dvou letech od vzniku originálu Strictly Come Dancing.

 • Future Gate 2020

  Tip
  future-gate-2020

  Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate začíná ve středu 29. ledna. Přinese nové oceňované filmy, které budou soutěžit o hlavní cenu festivalu (Malý Joe, Vivárium, H0use), nesmrtelné klasiky (Tetsuo, Total Recall či Ghost in The Shell 2: Innocence), sérii dokumentů, ale i bohatý doprovodný program. Přednášku scénáristy Chipse Hardyho, který se se synem Tomem Hardym spolupodílel na seriálu Taboo, v Cannes oceněného skladatele a houslistu Jozefa van Wissena, besedu na téma svoboda médií s novinářem Jindřichem Šídlem a sinoložkou Olgou Lomovou. Na festival, který se ponese ve stylu kyberpunku, míří i další zahraniční filmový tvůrci i vědci. Future Gate probíhá od 29. ledna do 2. února v pražské Lucerně, o týden později v Brně. Festivalové ozvěny se konají v Plzni, Šumperku a nově na Slovensku.

Systémové upozornění
Hlavní informace
glosa-1

Proč se neposmívat novému padouchovi ze Star Wars za jeho nevyrovnanost?

Sedmý díl Star Wars je momentálně třetím nejúspěšnějším filmem všech dob (měřeno alespoň bez započítání inflace). 

Není divu, že se k němu vyjadřuje tolik lidí a jakýkoli motiv děje se může stát předmětem diskuse. Ostatně, druhý Titanic a první Avatar patří rovněž k nejkritizovanějším filmům všech dob. Je tak lákavé vysmát se jejich sladkobolnosti a poukazovat na to, co všechno taková díla připomínají. Avatar je zároveň Tanec s vlky i Pocahontas či Šmoulové, a Titanic dnes slouží jako nekonečná zásobárna memů – především na téma, že Leonardo DiCaprio nedostane Oscara a že lásku nejlépe vyjádříte rozpětím paží na přídi lodi.

Ke Star Wars: Síla se probouzí si každý rád přisadí, že to není vlastně žádné pokračování, ale star-wars-7-kylo-ren-unmasked-picspíš remake nebo reboot (dějově) čtvrté (a historicky první) epizody. Sice to není moc pravda, protože na to je tu příliš mnoho změn a vývoje, ale dobře se to poslouchá. Kdo by nechtěl komerčnímu produktu vytknout, že hraje moc na jistotu, že?

V první vlně reakcí, jen co se zjevily trailery, patřilo pozdvižení, že jednu z hlavních rolí bude mít černoch. Pravda, v Americe nebo Evropě to až tak šokující nebylo, ale v Asii třeba ano, a postava zběhlého stormtroopera Finna se třeba v Číně ani neobjevila na plakátech.

Druhá vlna smíšeným reakcí se týkala toho, že tou nejhlavnější hrdinkou je žena, dívka Rey. Vypadalo to, že fanboyům, jejichž hlavní masu tvoří mladí bílí muži, někdo vzal snadnou možnost se identifikovat s někým na plátně. Pak vadilo, že Rey bez vysvětlení ovládá vesmírnou Sílu lépe než kdyby měla několikaletý výcvik od nějakého mistra Jedi. Bylo jasné, že podtitul Síla se probouzí, je rovněž metaforou pro probuzení ženské síly v rámci daného žánru space opery. Doteď ale není nijak vyloučeno, že všechny Reyiny schopnosti budou dodatečně osvětleny a zapadnou hladce do dosavadní mytologie.

Ať to bude pokračovat jakkoli, opravdu hluboce nenávidět Finna ani Rey (tak jako třeba Jar Jara Binkse) nejde. Oba jsou sympaťáci, Finn ve své nedokonalosti a Rey ve své samostatnosti, ale každopádně jsou oba výborně sehraní. Jejich vztah je rozehraný tak dobře, že mohou být navždy pouze přáteli, ale taky se z nich mohou stát milenci.

Hlavní nenávist fanoušků i haterů ságy se tak musí zaměřit jinam. Těžko na Hana Sola, který je pořád výborný hláškař, a navíc skoro každého dojme jeho tragická smrt. (Ups, spoiler!? Anebo vlastně teď už ne, když to všichni viděli…)

Skutečným otloukánkem nových Star Wars se tedy stává Kylo Ren, odrodilý syn Hana Sola a Leiy Organy a vnuk Dartha Vadera. Tento vnitřně nejistý padouch v sobě nemá 12654102 1567973170159275 8388781104621464251 ndémoničnost jiných temných lordů ságy. Chová se jako pouhá nápodoba Dartha Vadera, dokonce nosí podobnou masku, i když ji nepotřebuje k dýchání. V jistém ohledu je nefunkční, prázdná skořápka jak jeho maska, tak on sám. Přitom do chvíle, než masku sundá při výslechu Rey, vyzařuje Kylo auru moci a nebezpečí. Dovede dokonce zastavit v letu laserový paprsek. Ale jakmile uvidíme jeho tvář, stává se lidským, příliš lidským. Stejně jako když si masku sundá Finn a my konečně chápeme, že i stormtroopeři jsou lidé. Jenomže, zatímco u Finna jde o vítanou změnu, neboť se z anonymizované masy vyloupne individualita, u Kylo Rena je jeho „polidštění“ zásadním problémem.

Mnoha divákům a jde opravdu hlavně o diváky a ne divačky, vadí Kylo natolik, že se mu posmívají, že je „Disneyho princezna“, čímž trefují dvě mouchy jednou ranou – říkají, že Kylo není pořádná chlap, ale holčička (případně „pussy“), ale taky se tím míří k tomu, že ságu Star Wars od George Lucase odkoupila společnost Disney. Zvláštní je, že Disney přitom zbavil Hvězdné války cukrkandlovosti (leckoho dodnes straší vzpomínka na romanci v Klonech útočí) a přinesl do ságy zpět více fyzického realismu a špíny.

Problém s Kylem Renem spočívá v tom, že publikum totiž v zásadě chce, aby Star Wars byly jednoduchý příběh o souboji dobra a zla, v jakémsi až metafyzicky a manichejsky čistém stavu. Nevím, kolikrát jsem v poslední době zaslechl nebo četl, že v nových Star Wars není dost zla, a tudíž i dost strachu, který by bylo třeba překonávat.

Troufám si ale říct, že autoři posunuli ságu na novou vyspělejší úroveň. Star Wars fakticky, pokud se na ně díváme pořádně, nikdy nebyly žádná „pohádka“. Kdo tohle ještě někdy zopakuje, tomu by měla huba upadnout. Star Wars byl odjakživa příběh o tom, že okolo nás Kylo-Ren-goes-undercover-to-spy-on-stormtroopers-in-hilarious-Saturday-Night-Live-skitve vesmíru proudí určitá energie (Síla), kterou ti, co se na ni dovedou napojit a naslouchat jí, mohou využít k čemukoli – dobrému i zlému. Síla sama o sobě není dobrá ani zlá, ale v každém z nás se sváří jako jin a jang (klidně bychom mohli použít i jiné koncepty, ostatně, celá psychoanalýza je také hodně „energetická“.) Z Anakina Skywalkera se mohl stát nejlepší rytíř Jedi, ale stal se z něho nejstrašlivější Sith a přece se na konci života dokázal vzepřít svému temnému mistrovi. Nic není definitivně dáno, nejsme Silou ovládáni a můžeme jí dávat různý průchod.

Nový díl Star Wars nemohl mít lepší podtitul. Síla se tu probouzí na obou stranách. U Rey ta světlá, a u Kyla temná. Oba jsou možná již teď silnější než byly některé postavy ve starších dílech, ale to neznamená, že tuto sílu mají pod kontrolou. U Rey se zdá, že by za jistých okolností mohla být i poměrně nebezpečná. U Kyla to zase chvilinku vypadalo, že ho otcovská domluva přiměje k tomu, aby přehodnotil svou dosavadní cestu.

Na Kylu Renovi dráždí to, že má potíže být důstojným padouchem, který má vždy zásadně navrch. Kylo podléhá svému vzteku, tak jako nezvedený malý spratek či pubertální výrostek nebo kluk, co nezvládá steroidovou kůru. Přitom právě hněv a nenávist je to, co člověka přeměňuje v rytíře z Renu (či dříve Sitha). Kylo Ren bere fanouškům ságy možnost vidět někoho, kdo je již hotový badass, kdo svou nenávist přetavil v nadvládu, kdo se tak dlouho nechal nenávistí a zlobou sžírat, až přišel o emoce.

Obzvlášť nepříjemné je i to, že Kylo je jediný mladý běloch mezi hlavními postavami. Příslušníkům jedné z hlavních cílových skupin se tak na takový příběh nedívá dobře. Ten, kdo je jim nejbližší, je na straně Zla, není vyrovnaný, a proboha, ještě se bojí holky a prohraje v souboji s holkou. Neomlouvá ho ani to, že je těžce zraněný a vyzbrojil se nebezpečným, špatně ovladatelným mečem.

Není nijak nadnesené tvrdit, že Star Wars: Síla se probouzí zobrazuje základní obavu dospívajících mladých mužů z žen, nedospělý strach z ženské síly, samostatnosti a emancipace, obavu z toho, že „na tuhle holku nemám“. Stejně jako třeba horory o sériových vrazích, kteří honí a zabíjejí mladé panenské dívky, zobrazují hluboko ukrytý strach dívek ze sexuálního kontaktu, tak Star Wars rozechvívají strach opačným způsobem. Kylo Ren není špatně napsaná postava, není to žádná ubrečená Disneyovská princezna, není to žádné náhodné emo ve vesmíru, kde jsou všichni nad věcí. Kylo Ren je výborně vymyšlená postava, která říká mužskému publiku, že dospět v muže je těžké, obzvlášť ve světě, který stále více a správně prosazuje rovnoprávnost. A těžko ho mohl někdo ztvárnit lépe než Adam Driver, ikonický rozervanec ze seriálu Girls. Ano, jeho projev je iritující, ale přesný.

Zesměšňováním Kyla se z nás větší chlapáci nestanou, spíše tím odhalujeme něco z vlastní nejistoty. 

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account