Systémové upozornění
Hlavní informace
top-serialy-streva-ven

S koncem roku je nerozlučně spjato bilancování, na Kritikovi proto nesmí chybět ani ohlédnutí se za diváckou oblíbeností televizních seriálů ve světě. Nástroji pro hodnocení budou žebříčky oblíbenosti, sestavené uživatelkami a uživateli mezinárodní databáze IMDb.com a ČSFD, spolu s některými konkrétními výroky divaček a diváků.

1. HRA O TRŮNY

Na prvním místě se otravně jako Pitralon drží seriál produkce HBO Hra o trůny (Game of Thrones), který už odvysílal svou šestou řadu. Na ČSFD je 5. nejoblíbenějším s 92 %. Seriál, natočený podle knižní předlohy George R. R. Martina, tedy buď stále vábí nečekanými dějovými zvraty a záludným odstraňováním hrdinů, nebo si ho užívají masochisti, které baví trápit se neschopností rozpoznat po pár dílech jednotlivé hrdiny, protože je jich tam jak namrskaných. Všichni ostatní si prostě počkají na konec, aby zjistili, kdo byla matka Jona Snowa a co chtějí ti sympatičtí emzáci s modrýma očima. S celkovým počtem 12 vyhraných cen Emmy za rok 2015 si Hra o trůny odnesla za jediný rok více sošek než kterýkoli jiný seriál předtím včetně Západního křídla (The West Wing) z roku 1999. Zároveň je to vůbec první seriál v historii IMDb, který získal více než miliónový rating od uživatelů.
Chápete to? Jak napsal uživatel Matty: „Tolik povyku kvůli jednomu trpaslíkovi...“

game of thrones daenerys targaryen emilia clarke jorah mormont iain glen dragons 94900 2560x1080

 

2. STRANGER THINGS

Druhá příčka je podstatně zajímavější. Patří letošnímu nováčkovi, seriálu Stranger Things z dílny Matta a Rosse Dufferových a produkce Netflixu. Vyšvihnutí poklony osmdesátkové kinematografii, žánrům hororu a sci-fi i tehdejší hudbě se skvělou Winonou Ryder a dětskými herci, to je dílo, které na ČSFD drží 23. pozici jako nejlepší (117. nejoblíbenější) a na Hru o trůny přitom ztrácí pouhé procento. Dvě zajímavosti jako bonus: šéf policajtů Jim Hopper se jmenuje po postavě, po níž Arnold Schwarzenegger jako první pátral ve filmu Predátor z roku 1987. Winona Ryder založila vzhled své postavy Joyce podle charakteru, ztvárněného Meryl Streep ve filmu Silkwood.
Cpt. Lynch: „Super retro osmdesátková atmosféra a další důkaz, jak současná televizní/internetová produkce válcuje film.“ A druhá série už je na cestě, přátelé...

stranger things

 

3. ŽIVÍ MRTVÍ

Neviděli jste tady nějaké čerstvé mozky? Živí mrtví (The Walking Dead) AMC a Foxu drží na IMDB.com urputně třetí pozici. Podle ČSFD jsou 15. nejoblíbenějším seriálem s udělenými 80 %. I tady už tvůrci táhnou šestou řadu a otázka, co budou jíst zombíci tehdy, až sežerou všechny lidi, se snad konečně blíží svému zodpovězení. Věděli jste, že všichni z herců v hlavních rolích prožili před natáčením scény své smrti oficiální „poslední večeři“? Všichni – včetně Ricka – už mají tuto scénu pro premiéru sedmé řady hotovou, což má zabránit spoilerům. No...
Radek99 píše, že Živí mrtví jsou „rodinný seriál pro 21. století“. Cynici budou v případě apokalypsy sežráni jako první, protože jejich mozky jsou nejlibovější.

635991641108039150-The-Walking-Dead-1

 

4. WESTWORLD

Čtvrtá je další novinka, a sice seriál Westworld stanice HBO, jehož uvedení předcházela šuškanda, že půjde o kvalitní věc pro chytré. Lákalo rovněž hvězdné obsazení, například Anthony Hopkins a Ed Harris. Westworld je příběhem zasazeným do budoucnosti, v níž existuje „zábavní“ park s postavami umělé inteligence, které je možné za určitý poplatek dle libosti mlátit, znásilňovat a zabíjet. To vše pouze do té doby, než začne postupná, nenápadná vzpoura... Ale kdo za ní vlastně stojí? Tvůrce Jonathan Nolan pojmenoval městečko Sweetwater po farmě z filmu Tenkrát na Západě, jeho oblíbeného westernu. Pokud chcete vidět hodně nahých žen a mužů a užít si dost krve a zábavy s umělou inteligencí, zvolte Westworld, který má pochopitelně už dávno objednanou druhou sezónu. Na ČSFD má 86 % a 116. příčku pro nejlepší seriál.
P. S.: Ani hudba není špatná.

westworld-wood-headdetached
 

 

5. AMERICAN HORROR STORY

Kdo se bojí, nesmí si pouštět American Horror Story stanice FX! Ale takových lidí asi moc není, protože tato seriálová stálice rovněž odvysílala už šestou řadu a v žebříčku IMDb.com je pátá, na ČSFD jde o 275. nejoblíbenější seriál s 82 %. Tento autorský počin je zajímavý v tom, že spojnicí všech řad je žánr, nikoli postavy nebo příběh. Každá série se zabývá jiným tématem (dům duchů, blázinec, exorcismus, obludárium apod.), byť se v ní opakuje kádr osvědčených hereček a herců. Ovšem poté, co z káry seskočila Jessica Lange, už to není takový nářez.
Martingaga napsal: „Jednoznačně najlepší hororový seriál, aký som videl. Posledná séria je neskutočná jazda a priznám sa, že som sa párkrát aj naozaj bál. Takže nakoniec nemá konkurenciu v hororových seriáloch a myslím, že ani nikdy mať nebude.“ Neházej flintu do žita, Martine!

web detailhero series dsktp american-horror-story 1280x600 official

 

6. THE FLASH

 

Šestý je kupodivu poněkud nablblý komiksový superhrdina Flash ve stejnojmenném seriálu stanice CW, který po smyšleném Central City běhá tak rychle, až se mu daří zachraňovat lidi i koťátka v nouzi. Těžko říct, proč je chlapec „s vrtulí v prdeli“ tak oblíbený. Jeho úspěchu nedosahuje ani produkcí spřízněný Arrow či Supergirl, pozadu zůstávají i další marvelovštiny. Na ČSFD jde se 77 % o 119. nejoblíbenější seriál. Uživatel PP66 o něm napsal: „Novodobý Batman na bázi urychlovače částic běhá rychleji než Forrest a není tak sladkobolný – scénář předpověditelný už po prvních dílech, vysoce hodnotím počítačové efekty.“

11532-the-flash-1-serie

 

7. MR. ROBOT

Mr. Robot stanice USA Network oslovil publikum natolik, že mu to v roce 2016 vyneslo sedmou pozici. Přitom nejde o nic světoborného. Elliot je tak trochu schizoid, tak trochu autista, který proto raději hackuje prakticky cokoli. Podaří se mu ale zaplést se do sítě kyberaktivistů, kteří ukazují svět, jaký opravdu je. Seriál je umírněně anarchistický, aby ho zvládlo odsledovat i konvenční a těžce paranoidní průměrné americké publikum. Sam Esmail tento seriál vytvořil údajně poté, co byl zklamaný mizerným zpodobněním počítačového hackování ve filmech a seriálech. Uf?
Na ČSFD je to až 255. nejlepší seriál, ovšem získal 83 %. Uvidíme, jak diváky a divačky ne/nadchne třetí série, chystaná na příští rok.
Pcarogers se zjevně těší: „Asi jako byste exhumovali Kubricka a nechali ho natočit seriál z hackerského prostředí. Uhrančivá postmoderní podívaná. Naposledy jsem se takhle nemohl odtrhnout od True Detective, a to je už co říct. :-)“

Mr-Robot

 

8. ORANGE IS THE NEW BLACK

Komediální drama z americké ženské věznice Orange is the New Black, kdysi skvělá divácká sázka stanice Neftlix, zabodovalo už v době uvedení první řady v roce 2013. Skutečnost, že v příštím roce poběží pátá řada a jistá je už i šestá a sedmá, ukazuje, že se publikum od tohoto seriálu neodvrátilo. To mu vyneslo osmé místo v žebříčku oblíbenosti. Uživatelky a uživatelé ČSFD mu přiřkli 85 % (192. nejlepší seriál, 142. nejoblíbenější seriál).
Šílená Larelay napsala: „Tri série zhltnuté za necelý týždeň. To hovorí za všetko.“ A Botič si přisadil: „Kdyby tak šlo svoje nejbližší občas zavřít na pár minut do porouchané pračky, abychom si mohli vážně promluvit! OITNB je pro mě na seriálovém poli menší zjevení, kdy po strašně dlouhé době s chutí hltám díl za dílem a nervózně žmoulám palce na rukách po celou dobu.“
Hlavní hrdinku Piper měla hrát původně Katie Holmes, ale kvůli narvanému harmonogramu musela roli nakonec odmítnout. Máme z toho být smutní?

orange is the new black

 

9. VIKINGOVÉ

Jsou udatní, dobyvační a tuze vousatí. Vikingům produkční společnosti A+E Networks patří devátá pozice a v Čechách jim rovněž kvete pšenka, v současnosti mají 86 %, což z nich dělá 41. nejoblíbenější a 151. nejlepší seriál. Také oni završili čtvrtou řadu a chystají se na pátou. Rawen616 poznamenal: „První řada super, ale něco málo mi tam chybělo, ovšem druhou řadou tento seriál doslova zadupal do země všechny ostatní a ze Hry o trůny (jediný trochu srovnatelný ekvivalent v současnosti) udělal jen slabý odvárek Ordinace v růžové zahradě.“ A PavkaHu si už jenom povzdechla: „Drsné, ale nešlo to přestat sledovat.“
A představte si, že představitel hlavní role je pouze o třináct let starší než kolega, který hraje jeho seriálového syna! Jak zvrácené!

vikings

 

10. DAREDEVIL

Nevidí, ale vidí všechny špatnosti! První desítku uzavírá Daredevil, po Flashovi další z komiksových adaptací vydavatelství Marvel. I tentokrát jde o úspěch Netflixu, který tedy v první desítce zabodoval hned třikrát a porazil tak ostatní produkční společnosti. Matt Murdock je slepý právník, který se snaží mimo svou praxi dohnat spravedlnost trochu jinými způsoby. Hell's Kitchen na Manhattanu je semeništěm zločinu, takže má vcelku o zábavu postaráno. Na ČSFD získal 87 % a 104. místo pro nejlepší seriál, 116. pro nejoblíbenější. Dvě série už jsou odvysílané, třetí čeká fanoušky a fanynky příští rok. Romix003 se vyznává: „Tak tohle je teda krutopřísná komiksárna, hlavní hrdinové se rozhodně nebojí ušpinit si ruce, někomu polámat kosti nebo třeba urvat hlavu pomocí dveří od auta. Seriál navíc neztrácí čas s nějakou citovou vatou, jako je to u dalších komiksových seriálů z poslední doby. Atmosféra tak temná, že je proti tomu Gotham jen pohádka pro děti. Lepší už to ani být nemůže a já si tenhle seriál neskutečně zamiloval.“
A na závěr jeden drb. Charlie Cox předtím, než šel na casting, o Daredevilovi nikdy neslyšel. Věděl jenom to, že byl slepý. Nu což, je to herec...

Daredevil-Motion-Poster-03232015


Data jsou uváděna k 29. prosinci 2016.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account