Systémové upozornění
Hlavní informace
filmove-festivaly-v-lete

Loňské léto bylo o filmové festivaly výrazně ochuzené. Letos se naopak největší mezinárodní festival v Cannes přesunul z května na červenec. Právě proto i Karlovy Vary, jež se obvykle konaly v červenci, musí být posunuté až na 20.– 28. v srpna. Ještě nezveřejnily program, ale dá se očekávat klasický sběr ze zahraničních filmových festivalů (jako právě vítězné snímky z Cannes), soutěž nových, premiérově uváděných hraných filmů, soutěžní sekce dokumentů a soutěž filmů z východní Evropy. Sestavovat letos festivaly, kde by byly zároveň „přebytky“ z loňska, a přitom zachovat exkluzivitu a neuvádět v soutěži nic, co ještě nemělo premiéru, muselo být extrémně náročné, protože není jasné, která akce se kam posune. Pro publikum, které ale hledá letní oddych, nejde pouze po novinkách a nerozlišuje, co je soutěžní festival a co přehlídka, vypadá letošní nabídka až překvapivě dobře.

marienbad fb 2021

Sezónu u nás zahájí Marienbad Film Festival 8. až 11. července. Na čtyři dny v Mariánských lázních ožije bývalý hotel Lesní mlýn, který za minulého režimu sloužil jako zotavovna ROH a následně dlouhodobě chátral. Marienbad Film Festival sází na kombinaci honosného lázeňského prostředí (příjemnějšího než ve Varech) a archivních a experimentálních filmů. V retrospektivě uvede drama Válka skončila z roku 1966 francouzského režiséra Alaina Resnaise. V sekci Theatre Elextrique pak představí psychedelický falešný dokument Lux Æterna provokatéra Gaspara Noého a nejnovější bizarní snímek Moucha v kufru od stálice francouzské komedie Quentina Dupieuxe. Součástí bývá vždy i hudební program a párty.

183073889 10159017650336043 8854523621469430183 n

6. až 12. srpna tu pak je Letní filmová škola v Uherském Hradišti s velkou retrospektivou Akiry Kurosawy, nejen všechny jeho samurajské a bitevní filmy, ale i komornější dramata či poetická podobenství. Téma je věnováno i Fantomasovi, a to hlavně tomu černobílému, němému, jehož rozebere filmový historik Radomír D. Kokeš. Pečlivě zanalyzována bude i německá expresionistická kinematografie 20. let a pro milovníky „chlapských“ filmů tu bude také retrospektiva Roberta Aldriche, známého mnoha válečnými filmy, westerny a gangsterkami. Jeho nejslavnějším dílem je asi Tucet špinavců, ale hitů má na svém kontě mnohem více.

nff 2021 414x414 orange

Pak už se začnou akce zlehka překrývat, nicméně jsou od sebe hodně vzdálené a je pravděpodobné, že na ně zamíří odlišné publikum. Film Noir Festival se odehraje 19. – 22. srpna na hradě Šternberk v okrese Benešov. Páteř programu tvoří čtyři filmy bratrů Coenových: Zbytečná krutost, Millerova křižovatka, Fargo a Muž, který nebyl. Z českých filmů, které mají náležitě temnou atmosféru, jež dala „žánru“ název noir (černý), budou uvedeny tituly Ošklivá slečna (1959) s Danou Medřickou v roli přísné účetní revizorky; Romeo, Julie a tma (1959) režiséra Jiřího Weisse odehrávající se během heydrichiády; Závrať (1962) Karla Kachyni a komorní drama Františka Vláčila Hadí jed (1981) věnované tématu alkoholismu. Uvedeny budou i dvě televizní inscenace jako pocta Haně Maciuchové – detektivka Muž v osidlech (1973) v režii Jiřího Sequense a Načasovaná smrt (1981) v režii Jiřího Kubečka, obojí adaptace zahraničních románů. Lze se těšit i na němý film J. S. Kolára z rudolfinské Prahy Příchozí z temnot (1921), který se bude promítat s živým hudebním doprovodem. Součástí přehlídky jsou i dávné indické noir filmy a některé pozapomenuté americké klasiky. Jako pocta hvězdě Bette Davis bude uvedeno noirové melodrama Tam za lesy (1949), které natočil King Vidor. V něm Bette Davis ztvárnila jednu z nejprohnilejších noirových osudových žen vůbec, intrikářskou a věčně nespokojenou manželku venkovského lékaře.

x23kng www slider www 1400x550px 1.jpg.pagespeed.ic.Dvhthp swb

Česko-polský dvoujazyčný festival Kino na Hranici/Granicy se odehraje mezi 20. – 25. srpnem v Českém Těšíně. Nabízí retrospektivu Miloše Formana, české i americké filmy i dokumenty o něm a množství jeho spolupracovníků jako hostů. Přestože jde o filmy notoricky známé, kdy jste měli naposledy příležitost vidět je na plátně? Málo známý a přitom fascinující je polský režisér Andrzej Zulawski, známý erotický skandalista, jehož filmy jako Posedlost, Ďábel nebo Na stříbrném glóbu je nutné zhlédnout. Retrospektivy se tu dočkají i Jan Kadár a Elmar Klos a uvidíme filmové novinky z Česka a Polska.

200752450 10158678162968889 271123937328315717 n

Filmový festival Litoměřice, odehrávající se od středy 27. do pátku 29. srpna, zatím ještě nezveřejnil program, ale vyplatí se o něm vědět a sledovat ho. U všech přehlídek zdaleka nejde jen o to, že člověk vidí tři nebo čtyři filmy denně, ale že může volně navštěvovat okolí, město i přírodu, trávit čas v parku, restauracích, na koupalištích a vědět, že v libovolnou dobu lze na něco zajít i do kina a že to nikdy nebude ztráta času, ale vždy doplnění rozhledu. Ježdění na festivaly je nejenom kulturním zážitkem, ale i poznáváním nových míst, kde se člověk seznamuje s novými lidmi nebo se potkává se starými přáteli. Na festivalech si lze uvědomit, že filmy žijí v lidech.

bodytest

 

datova zurnalistika

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account