Systémové upozornění
Hlavní informace
8-14-unora

Trailery ze Superbowlu, zprávy z Berlinale, nominace BAFTA, ceny z Rotterdamu, seznam restaurovaných filmových klasik, které letos poběží v českých kinech, výběr ze zajímavých článků, které tento týden vyšly v anglosaských médiích, a na závěr film s Johnnym Deppem v roli Donalda Trumpa.

Trailery týdne:

Proběhlo finále amerického Superbowlu. Skoro nikdo v Evropě neví, kdo vyhrál (nebo kdo vůbec hrál – kromě Lady Gaga a Beyoncé, ovšem), ale skoro všichni jsou lační po teaserech a trailerech na nejnovější blockbustery.

Osobně největší radost mám z nového Bournea.

 

Ostatní vysokorozpočtové filmy

X-Men: Apocalypse - t

 

Captain America: Civil War -

Independence Day: Resurgence -

 

Teenager Mutant Ninja Turtles 2 - 

 

Batman v Superman: Dawn of Justice -

Vše pohromadě

.

A aby toho nebylo málo, na Screencrush vyšel i seznam těch nejhorších superbowl trailerů, které se kdy vysílaly.


Něco na protiváhy, český horor Polednice:


 

Probíhá Berlinale

Tento týden byl zahájen 66. ročník Berlínského filmového festivalu. Největšími hvězdami jsou bratři Coenové s filmem Hail, Caesar s Georgem Clooneym v hlavní roli, Spike Lee se svým snímkem Chi-raq, Dán Thomas Vinterberg s filmem, jehož mezinárodní titul je The Commune, dále pak Novozélanďan Lee Tamahori se snímkem The Patriarch, bosenský autor Danis Tanovič s titulem Smrt v Sarajevu a hodně známými jmény jsou i André Techiné (Quand on a 17 ans) a Belgičané Gustave Kervern a Benoit Delepine se svým dalším společným počinem Saint Amour. V soutěži je dále několik koprodukčních německých filmů, ale i snímky z Polska, Číny nebo například Filipín.  Zvláštní uvedení tu pak mají filmy s nedávno zesnulými Davidem Bowiem a Alanem Rickmanem nebo nový film doku-aktivisty Michaela Moorea.

V sekci Panorama bude uveden v premiéře český snímek, Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Do Berlína přivezl svůj nový film Nikdy nejsme sami Petr Václav a Petr Oukropec zase snímek Ani ve snu!.

Ve všech případech se jedná o velký úspěch, jen si uvědomme, že nejde o sekce soutěžní a že v nich jsou desítky dalších filmů. Proniknout do nejvyšších pater je extrémně těžké.

Pro seznámení s atmosférou a událostmi festivalu sledujte například tento blog na rádiu Wave, který píšou Aleš Stuchlý a Vít Schmarc.


V neděli se udílejí britské filmové ceny BAFTA. Nominace hodně hodně připomínají Oscary: Sázka na nejistotu, Revenant, Most špiónů, Carol, Spotlight, jinak Dánská dívka a Brooklyn.

V dalších kategoriích se objevuje specificky britsky Ex Machina, dokument Amy, Steve Jobs, Sicario.

Zvláštnostmi jsou kategorie Vynikající debut a Vycházející hvězdy. Oceňují se také animované a krátké filmy, i filmy v jiném než anglickém jazyce.


Ohlasy ze Sundance

Jaké filmy ze Sundance má cenu zhlédnout, píšou ve Village Voice.


Skončil festival v nizozemském Rotterdamu

Minulý týden v neděli skončil Nizozemí Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu

Hlavní cenu poroty dostal íránský film Radio Dreams režiséra Babaka Jalaliho. 

Divácké ceny si odnesl válečný film Land of Mine dánského režiséra Martina Zandvlieta a kolumbijský snímek Objetí hada režiséra Cira Gery. 


Filmový teoretik a historik Radomír D. Kokeš přináší na svém blogu zprávu, že nás letos v českých kinech čeká řada obnovených premiér restaurovaných filmových klasik.

Díky aktivitě společnosti Pannonia Entertainment se v březnu můžete těšit na Kmotra(1972), v dubnu na Dobyvatele ztracené archy(1981), v květnu na Rockyho (1976), v červnu na Čelisti (1975), v září naBlade Runnera(1982), v říjnu naOsvícení (1980) a v listopadu naMechanický pomeranč (1971).

Projekt 100 už před pár týdny uvedl Sedm statečných(1960). V únoru pak z jeho nabídky uvidíme ještě Felliniho 8 a 1/2 (1960), v dubnu Demmovo Mlčení jehňátek (1991), v srpnu Mijazakiho Cestu do fantazie(2001) a Rychmanovy širokoúhlé Starce na chmelu (1964).

Národní filmový archiv ze svých fondů nasazuje do kin rozmanité starší české filmy, jako třeba 10. března Pohádku máje (1940). Zadruhé vrací do sálů restaurované snímky v rámci projektu Zpět v kinech. Po nedávné Adelheid (1969) uvede 3. března NFA dvojici Juráčkových filmů Postava k podpírání (1963) a Případ pro začínajícího kata (1969).

Buď letos nebo přinejmenším příští rok nás čeká na plátnech kin řada významných českých děl. Těšit se můžeme na legendární sci-fi podle Juráčkova scénáře Ikarie XB1 (1963), Machatého experiment s montáží a filmovým zvukemZe soboty na neděli (1931), dvojici působivých čapkovských adaptací Bílá nemoc(1937) a Krakatit (1948), sociálně kritický Junghansův němý film z roku 1929 Takový je života dvě Steklého interpretace románu Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk(1954) a Poslušně hlásím (1957). 

Jak uzavírá maestro Douglas:
I kdybyste chodili do kina pouze na obnovené premiéry, máte na celý rok vystaráno!“


Výběr zajímavých článků ke čtení:

Uplynulo 40 let od premiéra Scorseseho Taxikáře, na což reagují (minimálně) tyto dva výborné eseje, jeden z PopMatters  a druhý z Movie Mezanine

V Salon.com vyšel článek o filmovém mýtu romantického stalkera.

Na Aeon.com najdete esej o tom, proč jsou dnešní horory děsivější než dříve, podpořenou neurovědnými argumenty. 

Za to stojí i text o naší civilizační posedlosti katastrofickými příběhy.

Na AV Club vyšel text vysvětlující, proč byla Divoká banda ve své době přelomový film


Rozhovory týdne:

Micheal Mann na Flaworwire popisuje, jak natáčel svou klasiku Heat (Nelítostný souboj)

Nekonvenční režisér Phillipe Garrel na Reverse Shot popisuje, že nemá žádnou teorii ideálního filmu.


Chystá se:

Vzniká romantická komedie o prvním setkání Barracka Obamy se svou (budoucí) ženou Michelle, článek k tomu na Variety.com

Novinky u Larse von Triera.  


Mash-up týdne: Smějící se filmoví padouši


Bizarní virál týdne: 


Středometrážní film zdarma: Johny Depp hraje Donalda Trumpa v životopisné satiře na Funny or Die.

 

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account