Systémové upozornění
Hlavní informace
tydenni-info-4

Tento týden jak jinak než statistiky k Oscarům – těch tu bude hodně. Pak trailer na nové Krotitelky duchů, dokumenty nominované na Českého lva zdarma, pozvánka příští týden na Festival otrlého diváka, odkazy na to, co jsem dělal minulý týden kromě psaní na Kritika a nakonec něco o tom, že si ve světě všimli, že selfie tyč byla vynalezena v Československu v 70. letech.

Oscary 2016

V noci z neděle na pondělí se udílely Ceny americké filmové akademie.

Nejvíce oscarových sošek – celkem šest – získal revolučně dělaný akční film Mad Max: Zběsilá cesta – všechny v „technických“/řemeslných kategoriích: kostýmy, výprava, masky, střih, střih zvuku a mix zvuku.

Tři Oscary má akční drama Revenant-Zmrtvýchvstání – režie, herec v hlavní roli, kamera.

Novinářské drama Spotlight získalo dvě sošky – původní scénář a překvapivě i nejlepší film.

Psychologické drama Room má jednu cenu, pro herečku v hlavní roli Brie Larson, historické drama Most špiónů za herce ve vedlejší roli, Marka Rylance, a psychologické historické drama Dánská dívka pro herečku ve vedlejší roli Alicii Vikander.

Hořká komedie Sázka na nejistotu vyhrála v kategorii adaptovaný scénář.

Očekávané výhry přišly v kategoriích animovaný film (pixarovka V hlavě), dokument (Amy) a
Neanglicky mluvený film (Saulův syn). Méně očekávané bylo vítězství Osmi hrozných v kategorii Hudba a bondovky Spectre v kategorii Píseň.

Zcela zkrátka přišlo psychologické drama Carol (ze sedmi nominací ani jedna výhra) a Marťan (s osmi neproměněnými nominacemi).

Naopak Leonardo DiCaprio si změnil status na Facebooku na „zadaný“ a odjel se mazlit dicaprio-oscars Oskárkem na hotel. To Peter O'Toole měl celoživotně větší smůlu, z osmi oscarových nominací neměl štěstí ani jednou. Druhým největším oscarovým smolařem mezi herci je Richard Burton se sedmi nominacemi.

Naopak Režisér Alejandro Gonzáles Iňárritu vyhrál podruhé za sebou (letos s Revenantem, loni s Birdmanem). To se doposud stalo jenom třikrát, poprvé Johnu Fordovi v letech 1940 a 1941 (Hrozny hněvu a Moje zelené údolí) a podruhé Josephu L. Mankiewiczovi v letech 1949 a 1950 (Dopis třem manželkám a Vše o Evě).

Kameraman Revenanta, Emanuel Lubezki, vyhrál potřetí za sebou (poprvé za Gravitaci, pak za Birdmana). V tomto se mu nemůže rovnat žádný kameraman v dějinách. K tomu má ještě pět nominací z předchozích let.
Naopak, naprostým rekordmanem mezi těmi, na něž se s Oscary nedostalo, je kameraman Roger Deakins. Ten má neúspěšných nominací celkem třináct, letos měl šanci za snímek Sicario.

Stejně, s třinácti nominacemi, z nichž žádná nedopadla dobře, je na tom hudební skladatel Thomas Newman – letos se účastnil klání s Mostem špiónů. Nakonec cenu dostal Ennio Morricone. I ten vyhrál poprvé v životě po pěti předchozích nominacích. Stal se zároveň nejstarším nominovaným i oceněným skladatelem v dějinách (a druhým nejstarším člověkem, jenž kdy vůbec vyhrál.) Správné je ale dodat, že Morricone už má jednoho čestného Oscara.
(Naopak, herečka Jennifer Lawrence se ve svých 25 letech stala nejmladší osobou, která má již čtyři nominace.)
Ke kategorii nejlepší hudby se sluší dodat, že John Williams si díky novým Hvězdným válkám vysloužil už svou padesátou nominaci!

A díky Mostu špiónů, jenž měl šest nominací, se Steven Spielberg stal absolutním rekordmanem – všechny jeho filmy dosud získaly 128 nominací (v různých kategoriích; nejde o nominace pro samotného Spielberga), a tím překonal dosavadní vrchol 127 nominací, které sesbíraly dohromady snímky Williama Wylera.

Další zajímavosti: Ex Machina je nejlevnějším filmem (s přihlédnutím k inflaci), který kdy dostal Oscara za speciální efekty. V této kategorii se obvykle utkávají filmy, které stály 100-200 milionů dolarů, zatímco Ex Machina vyšla na pouhých 15 milionů.

Naopak, Jurský svět a Avengers: Age of Ultron oba překonaly Temného rytíře jako nejvýdělečnější filmy, jenž se kdy ucházely o Oscara.

Pro změnu Mimoni překonali komerčně Shreka, ale nedostali ani nominaci. Stejně tak Hunger Games jsou nejvýdělečnější filmová frančíza, která nikdy nezískala jedinou oscarovou nominaci.

Poprvé od roku 2007 se stalo, aby nebyl nominován film z produkce bratrů Weinsteinových.

Naopak tři roky po sobě byly nominované filmy producenta Arnona Milchana (12 let v řetezech, Birdman, Revenant) a dokonce i vyhrály.

Moment, kdy Leonardo DiCaprio vyhrál Oscara, byl jednou z nejtweetovanějších událostí v dějinách – za minutu vzniklo až 440 tisíc tweetů.

Celkově měl ale letošní oscarový přenos v USA špatnou sledovanost.

Zde přehled posledních let:
2016 34.3 milionů diváků (vítěz: Spotlight) moderátor: Chris Rock
2015 37.3 milionů diváků (Birdman) moderátor: Neil Patrick Harris
2014 43.7 milionů diváků (12 let v řetězech) moderátor:Ellen DeGeneres
2013 40.3 milionů diváků (Argo) moderátor:Seth MacFarlane
2012 39.3 milionů diváků (The Artist) moderátor: Billy Crystal
2011 37.9 milionů diváků (Králova řeč) moderátoři: Anne Hathaway/James Franco
2010 41.3 milionů diváků (Smrt číhá všude) moderátoři: Steve Martin/Alec Baldwin
2009 36.3 milionů diváků (Milionář z chatrče) moderátor:Hugh Jackman
2008 32.0 milionů diváků (Tahle země není pro starý) moderátor: Jon Stewart
2007 40. 2 milionů diváků (Skrytá identita) moderátor:Ellen DeGeneres
2006 38.9 milionů diváků (Crash) moderátor: Jon Stewart
2005 42.1 milionů diváků (Million Dollar Baby) moderátor: Chris Rock
2004 43.5 milionů diváků (Pán prstenů: Návrat krále) moderátor: Billy Crystal
2003 33.0 milionů diváků (Chicago) moderátor: Steve Martin
2002 41.8 milionů diváků (Čistá duše) moderátor:Whoopi Goldberg
2001 42.9 milionů diváků (Gladiátor) moderátor:Steve Martin

Z jednotlivých čísel je vidět, že sledovanost neurčují vítězné filmy a jejich komerční úspěch, ale mnoho různých faktorů.

K Oscarům bych měl mít ještě komentář v neděli na NOVĚ v pořadu Střepiny.Trailery týdne:

Zjevně nejsledovanější a nejvíce nenáviděný je momentálně trailer na nové Ghostbusters. Fanoušci zjevně nemohou unést, že se zábava pro muže proměnila v ženskou týmovku.Pokračování Hledá se Nemo se jmenuje Hledá se Dory a je o stejnojmenné zapomnětlivé rybě z jedničky.


 

Dokumenty nominované na České lvy

Od pondělí 29. února do neděle 13. března přináší portál DAFilms.cz filmovým fanouškům všech 5
uni 9381filmů nominovaných na Českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film:
- Evangelium podle Brabence (r. Miroslav Janek)
- Vlna vs. břeh (r. Martin Štrba)
- Filmový dobrodruh Karel Zeman (r. Tomáš Hodan)
- Mallory (r. Helena Třeštíková)
- Opři žebřík o nebe (r. Jana Ševčíková).

Filmy jsou dostupné zde.

Ceny České filmové a televizní akademie se udílejí tuto sobotu večer. Tři hlavní favorité jsou Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Schmitke.Má nejoblíbenější filmová akce Festival otrlého diváka začíná příští týden v úterý a trvá až do neděle. Program k vidění zde.Polský film Ida čelí kritice nacionalistů

Vcelku hrozné věci se dějí v Polsku okolo snímku Ida, jenž byl loni oceněný Oscarem. Nyní ho v televizi a tisku denuncují nacionalističtí politici a s nimi spřátelení historici a filmoví kritici. Jedná se o bezprecedentní útok na film, jaký se v Polsku nejspíš nikdy předtím nestal.Ke čtení:

Pro internetové médium Neovlivní.cz jsem poskytl tento hodně dlouhý rozhovor.

Podobně dlouhé interview má vyjít ve slovenském Denníku N a něco menšího pak v českém týdeníku Faktor S.Češi nevynalezli jen roboty a kontaktní čočky

Je toho plný internet. Ve snímku Zabil jsem Einsteina, pánové! se objevuje udělátko, které vypadá jako selfie-stick. Zahraniční servery o slavné komedii tvrdí, že je to „socialist silly sci-fi from 70´s“. Původní impuls pochází zřejmě od jednoho studenta FF UK, který k gifu připojil datum 1968. Film má ale výrobní značku 1969 a podle některých údajů šel do kin v roce 1970. Ať tak či onak, jsme zase slavní.

http://www.theverge.com/2016/3/3/11157362/sci-fi-film-selfie-stick-1970
https://uk.news.yahoo.com/video/did-film-1960s-predict-selfie-130100267.html
http://www.expats.cz/prague/article/czech-films/did-the-czechs-invent-the-selfie-stick/
http://underscoopfire.com/sci-fi-time-travel-movie-selfie-stick-1969/
http://www.businessinsider.sg/hilarious-early-selfie-stick-from-1970-sci-fi-movie-2016-3/#.Vtn24fl_Oko

bodytest

 

datova zurnalistikaFacebook komentáře

Cookies nám pomáhají poskytovat naše služby.

Budete-li i nadále používat naše služby, souhlasíte s naším používáním cookies.

Rozumím
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account